Partnerstvo traje već 10 godina, pa je to bila prigoda i za retrospektivu onoga što se radilo kroz sve te godine i na koji način su ove dvije škole surađivale.
“Težište predstavljanja je bila pelton turbina koju smo radili zajedno u projektu s obrazovnim centrom tvrtke Schaeffler iz Herzogenauracha i strukovnom školom iz Várpalota u Mađarskoj. Ugostili smo i austrijsku televiziju koja će napraviti reportažu i pokazati građanima u Austriji kako se može surađivati u području strukovnog obrazovanja. Nama je čast i drago da nas drugi prepoznaju i uvažavaju, a mi njih isto tako s radošću ugošćujemo i crpimo njihova iskustva kako bi generacijama koje školujemo dali što kvalitetnije obrazovanje”, kaže ravnatelj novogradiške škole profesor Mijo Matošević.
Matošević ističe kako su im vrata u partnerskim zemljama i školama uvijek širom otvorena za buduće projekte i suradnje.
“Postoji i način kako se kroz sredstva Europske unije, kroz projekte mobilnosti, a sad uskoro dolazi i “Erasmus plus”, vrlo jednostavno mogu povući sredstva da nekoliko tjedana ili duže naši učenici i nastavnici provedu u novoj sredini i nauče struku, kulturu, običaje, tradiciju i jezik, sve u cilju daljneg razvoja, kako sebe, tako i sredine u kojoj žive”, ističe Matošević.
Uz goste iz Austrije došao je i ravnatelj strukovne škole u Wolfsbergu Norbert Aichholzer koji je zaista vrlo zadovoljan s ovom suradnjom, a na pitanje ima li razlike između austrijskih i hrvatskih škola ovakvog tipa odgovorio je kako “postoje razlike, iako se prilikom upoznavanja s drugim školama mogu vidjeti i sličnosti, kao što je primjer u Industrijsko-obrtničkoj školi u Novoj Gradiški gdje se našlo dosta dodirnih točaka, tako da ipak razlika nije velika”.
Autor: Nikola Knežević