Tom prilikom razmjenili su pozitivna iskustva u svom radu, te znanja i vještine. Prijateljska suradnja ostvarena je zbog dolazaka našeg BP HGSS-a na intervencije u području Sisačko – moslavačke županije, a kako se ove dvije službe svojim radom nadopunjuju, odlučili su se za međusobno bolje upoznavanje djelokruga rada.
U ime domaćina goste je pozdravio Boris Lovrić, spašavatelj HGSS-a obavještajne točke Nova Gradiška. U svom predavanju Boris Lovrić je je prije svega razjasnio kako se HGSS-u pristupa na prijedlog dosadašnja dva člana službe, dok je za stjecanje statusa spašavatelja potrebno položiti tri vrlo zahtjevna tečaja. Osim znanja , potrebna je i dobra kondicija, te puno odricanja. Članovi HGSS-a su 24 sata na raspolaganju u slučaju bilo kakve potrebe za potragom nestalih osoba, ali također volontiraju u spašavanju osoba na područjima pogođenim elementarnim nepogodama. Naša BP HGSS se može pohvaliti članovima koji se bave problematikom spašavanja iz speleoloških objekata. Zbog upornosti u vježbanju i učenju na različitim morfološkim objektima kojih u Republici Hrvatskoj ima oko 9 000, hrvatski speleološki tim HGSS-a se svrstava među najbolje i to na svjetskoj razini.
Kako bi razmjena znanja i vještina bila potpuna Voditelj psihosocijalne podrške pri gradskom društvu Crvenog križa Sisak Ratimir Pilja razjasnio je djelokrug rada interventnog tima, a riječ je o sastavnom dijelu projekta HCK koji služi kao psihocoijalna podrška osobama nastradalima ili oštećenima u poplavama prošle 2014. godine. Osim stručne komunikacije s nastradalima, rade i praktične stvari, kao npr. pomoć prilikom preseljenja namještaja i bijele tehnike, te mjerenje vlažnosti u objektima.
Gosti iz Sisačko – moslavačke županije imali su priliku isprobati penjanje na umjetnoj stijeni, te sudjelovati u dvije pokazne vježbe prve pomoći. Uz domaćine Novogradiščane u pokaznoj vježbi sudjelovali su i članovi stanice HGSS-a Slavonski Brod.
Autor: Dubravka Kovačić