Da Općina Nova Kapela itekako brine o svim žiteljima svoje općine te ukupnom gospodarskom i društvenom razvitku, dokaz je i vrijedno događanje upriličeno u povodu Svjetskog dana učitelja, predstavljanje monografije „Općina Nova Kapela – naš zavičaj”, autora Ivana Prpića. Ujedno, bila je to prigoda kao i svake godine okupiti odgojne i obrazovne djelatnike s područja općine i zahvaliti im na svemu što čine za svoje učenike tijekom svih ovih godina:

– Ove smo godine obilježili 30 godina postojanja Općine Nova Kapela. Uvidjeli smo da pisanog materijala o samoj općini imamo vrlo malo, a i one koje imamo tiču se samo uskog kruga društva i života, bilo vatrogasnog društva, udruge ili pojedinog sela…

Stoga, smo odlučili napraviti jedno veće djelo koje će obuhvatiti cijelu općinu Nova Kapela i tako je sve krenulo prije dvije godine. Budući gospodin Prpić ima veliko iskustvo u pisanju knjiga, poput monografije „Naših 130 godina”, o radu DVD-a Nova Kapela Batrina, zamolili smo ga da nam pomogne i u ovom dijelu. Također, iako je Svjetski dan učitelja prošao, odlučili smo obilježiti ovaj dan i zahvaliti im na svemu što čine. Danas smo stigli do cilja i ponosni smo što u današnje digitalno doba imamo ovakav vrijedan pisani dokument. Ponosni smo što takve fotografije, tekstove, zapise čuvamo od zaborava. Teško je za par godina uopće pronaći nekoga tko bi obavio ovakav posao, zapisao sve ono iz naše prošlosti čime se ponosimo i ostavio našim mladim generacijama za budućnost. Sretni smo što knjiga sadrži niz zanimljivih podataka, fotografija, tekstova, jer ono što je zapisano, to traje. Stoga, gospodinu Prpiću velika hvala na trudu koji je uložio u pisanje ove knjige – kaže načelnik Općine Nova Kapela Ivan Šmit.

Ivan Prpić: Bio je ovo velik zalogaj

– Dugo sam razmišljao o tome kako bi trebalo napisati knjigu o ovom kraju jer je činjenica da je on bio zapostavljen što se tiče pisanog materijala i poznavanja povijesti ovog kraja. Već dugi niz godina ja skupljam materijale o prošlosti novokapelačkog kraja, naišao sam na razumijevanje čelništva Općine Nova Kapela i načelnika Ivana Šmita. Knjiga ima 200 stranica, prvi dio govori o sopotskoj kulturi i našoj prapovijesti, drugi dio knjige odnosi se na razdoblje posljednjih 300 godina. Nova Kapela je najmlađe naselje naše općine, osnovana je prije skoro 300 godina, pa mi je to bio povod zapisati što se sve događalo i obuhvatiti sva naselja na području općine. Bio je ovo velik „zalogaj”, mislim da sam ja svoje napravio, a na kritičarima je da prosude je li dobro. Sve fotografije sam, uglavnom, sam prikupljao. I sam sam prosvjetni djelatnik, preko 40 godina sam radio u prosvjeti i smatram da bi mladi ljudi iz ovoga mogli nešto naučiti. Usmena predaja nam je omogućila da napravimo ovakvu knjigu, nažalost, mobiteli nam to danas ne mogu učiniti, stoga smatram da sam prikupio dosta podataka za ovaj kraj. Mislim da sam bio dosta pedantan, uz svaku fotografiju, dokument sam napisao izvor – kaže autor monografije „Općina Nova Kapela – naš zavičaj” Ivan Prpić.

Nakon punih 46 godina općina ponovno druži još jedno sveobuhvatno djelo s kojim se može podičiti

O knjizi je progovorila i urednica knjige Marija Prpić:

– Objedinjenje proslave Dana učitelja i promocija knjige bila je sretna slučajnost, ali kako u životu ništa nije slučajno tako nije ni to. Knjiga i učitelji su usko povezani, u nekoj vrsti uzročno posljedične veze, stoga nije čudno da se jedan učitelj, dugogodišnji prosvjetni djelatnik koji je 41 godinu života ostavio na školskoj katedri odlučio na ovakav važan korak. Nije to bio lak zadatak, uloženo je u ovu knjigu jako puno znoja, ali je to tako kada se čovjek bavi književnim radom. I to ne govorim samo zato što sam u krvnom srodstvu s autorom Ivanom Prpićem nego i zato što sam zadnjih sedam mjeseci zajedno s mojom sestrom Martinom sudjelovala u uređivanju ovog vrijednog djela. Bilo je ovo moje prvo moje uredničko iskustvo, ali i zadnje. Nakon njega puno više ću cijeniti autore i njihov rad.

224 stranice, 363 fotografije, 42 pisana izvora, odnosno literature, 50 izvora fotografija, 14 elektroničkih izvora, 10 usmenih intervjua, 12 izvora muzejske građe te 12 grafičkih prikaza. Sigurna sam da su vam ove brojke približile sliku o tome kolika je vrijednost ove monografije, pogotovo ako k tome dodamo činjenicu da je to jedina knjiga o općini nakon Kolarićevih „200 novokapelačkih proljeća”. Nemojmo zaboraviti da nakon punih 46 godina naša općina ponovno ima još jedno sveobuhvatno djelo s kojim se može podičiti. Hvala svima koji su pomogli u izdavanju ove monografije – zaključila je urednica Marija Prpić.

U glazbenom dijelu događanja sudjelovali su učenici Srednje glazbene škole Požega Lucija Prpić i Patrik Tomljanović.

 

 

Komentari
Prethodni članakTradicija Slavonije: pripreme za “Cernički krmokolj”
Sljedeći članakGradska knjižnica: Uz “Bibliobajk” knjige će biti dostupne svima