U Novoj Gradiški su predstavljene dvije knjige autora Josipa Fajdića koje govore o Ličanima i njihovim migracijama u Slavoniji. Knjige su predstavili: prof. Vjekoslava Bagarić moderator događanja, dr.sc. Mihaela Markovac, prof. recenzent, Vinko Tadić, prof. recenzent, te prof.dr.sc. Josip Fajdić kao autor, a događanju su prisustvovali gosti iz KUD-a Drežnik, prijatelji i suradnici profesora Fajdića.

Prva nosi naslov „Ličani i(li) Slavonci tragovi i poveznice”, a druga „Ličani u Slavoniji u prošlosti i sadašnjosti”, a obje se tematski ne razlikuju puno. Obje obrađuju stoljetne migracije Ličana u Slavoniju i njihovom životu na istoku Hrvatske. O čemu se konkretno radi pojasnio je autor ovih djela koja su izašla u rasponu od dvije godine u pandemijskom razdoblju.

„Tematski se naslanjaju jedna na drugu i sadržajno potpuno korespondiraju i ako bismo htjeli definirati sadržaj obje knjige onda bih mogao reći da je to personalizirana povijest raseljene Like. Lika je u dva navrata potpuno izmijenila stanovništvo i raselila se na sve četiri strane svijeta, a moj predmet interesa su bili migracijski procesi Ličana u Slavoniju. Polazišna točka bilo je vrijeme odlaska u doba kada su protjerani Turci, a zanimljivo je da su i Lika i Slavonija za vrijeme povlačenja muslimanskog stanovništva ostale demografski puste”, rekao je autor Fajdić.

U Slavoniji je ostalo puno plodne neobrađene zemlje što je Ličanima bilo privlačno da krenu u „osvajanje” Istočne Hrvatske. Treba istaknuti kako su migracijski procesi bili višekratni i može ih se podijeliti u nekoliko razdoblja kao je primjerice vrijeme raspada Vojne krajine, a veliki valovi iseljavanja stanovništva iz Like bili su izraženi u vrijeme kriznih situacija kao što je ekonomska kriza u drugoj polovici 19. stoljeća.

Komentari
Prethodni članakTjedan solidarnosti: Od četvrtka volonteri kreću u akciju prikupljanja za najugroženije
Sljedeći članakUz Međunarodni dan bijelog štapa družili se „Lovrakovci” i članovi Udruge slijepih