U sklopu projekta „Povećanje kvalitete života osoba u nepovoljnom položaju u lokalnoj zajednici – faza II“ u Općini Staro Petrovo Selo razgovarali smo s voditeljem ovog projekta, gospodinom Sašom Cindrićem.

Saša Cindrić je voditelj ovog projekta kako u prvoj, tako i sada u drugoj fazi provedbe. Radi u Općini Staro Petrovo Selo već 3 godine, te obavlja poslove stručnog suradnika za pripremu i provedbu projekata. U sklopu ovog projekta Saša se brine da sve funkcionira po pravilima, da se aktivnosti provode na vrijeme i u skladu s ugovornim obvezama, te obavlja administrativno i financijsko praćenje projekta.

Kako bi povećali kvalitetu života krajnjih korisnika, Saša kaže kako zaposlenice odrađuju razne svakodnevne aktivnosti pomoći kroz koje postižu taj cilj. Neke od njih su: pomoć u dostavi namirnica, u pripremi obroka u kućanstvima krajnjih korisnika u održavanju čistoće stambenog prostora/domova, pomoć u socijalnoj integraciji, pomoć u posredovanju ostvarivanja raznih prava (dostava lijekova, plaćanje računa, dostava pomagala i sl.) pružanje podrške krajnjim korisnicima kroz razgovore i druženje.

S obzirom na izuzetno izazovne uvjete u kojima se trenutno nalazimo uslijed pandemije virusa COVID-19, a koja ne posustaje, provjerili smo sa Sašom kako je to utjecalo na provedbu projekta, a on nam je rekao kako se sve projektne aktivnosti obavljaju po planu prema epidemiološkim mjerama i preporukama Stožera CZ i HZJZ. Na sreću, trenutno se nisu susreli s prevelikim izazovima, a sve teškoće koje se pojave rješavaju stalnim kontaktima sa zaposlenicama i krajnjim korisnicima. Kako sam kaže: „Čim se pojave problemi, odmah koordiniramo sve što je potrebno i do sada nije bilo velikih problema. Zaposlenice obavljaju posao dajući sve od sebe.“ Saša navodi kako je najzahtjevniji aspekt provedbe taj što traži mnogo administrativnog posla, tj. popratna dokumentacija je opsežna.

O dobrobitima projekta za lokalnu zajednicu Saša nam je rekao kako provedba projekta prvenstveno povećava kvalitetu života stanovnicima starijim od 65 godina s područja općine Staro Petrovo Selo kroz pružanje socijalne usluge pomoći u kući za 90 najpotrebitijih korisnika i zapošljavanje 15 educiranih njegovateljica koje pripadaju rizičnoj skupini (teško zapošljive ženske osobe) čime će se socijalna isključenost dviju najugroženijih skupina smanjiti na području općine Staro Petrovo Selo i omogućit će im se dostojanstven život kakav zaslužuju. Također, istaknuo je iskustva, znanja i kapacitete stečene provedbom projekta čime će Općina Staro Petrovo Selo osnažiti provedbene kapacitete za prijavu budućih projekata.

Najviše je ponosan zbog činjenice kako provedbom projekta brinu za najugroženije skupine u društvu, s jedne strane zaposlene žene stječu znanje neophodno za ostanak na tržištu rada nakon završetka projekta, dok s druge 90 najpotrebitijih je dobilo uslugu koja će povećati kvalitetu njihova života, spriječiti ili odgoditi njihovu institucionalizaciju, te pridonijeti procesu deinstitucionalizacije socijalnih usluga. U projektnom timu su čvrsto uvjereni kako će projektne aktivnosti u dugotrajnoj perspektivi pridonijeti trajnom rješavanju problema nezaposlenosti žena starijih od 50 godina i potrebe za uslugom pomoći u kući u zajednici, kroz veći broj ugovaratelja i pružatelja socijalnih usluga s nadležnim ministarstvom.

Od ciljeva za budućnost, Saša naglašava kako će Općina svakako nastaviti s prijavom i provedbom sličnih ili istih projekata, i još više osnažiti svoje provedbene kapacitete s ciljem povećanja kvalitete života lokalne zajednice na ruralnom području. Na kraju nam je rekao kako “u stvari kraja nema, i zajedno idemo naprijed ka boljoj budućnosti.“

Podsjetimo, ovaj projekt sufinancirala Europska unija iz Europskog socijalnog fonda, Operativnog programa Učinkoviti ljudski potencijali 2014-2020. Odobren je kroz Otvoreni javni poziv „Zaželi – program zapošljavanja žena – faza II”. Projekt se financira sredstvima Europske unije u 100% iznosu ukupne vrijednosti 1.311.030,93 kn. Pozivamo sve da prate provedbu aktivnosti projekta putem web stranice i Facebook stranice projekta.

Komentari
Prethodni članakOpćinsko vijeće: Izglasan proračun Općine Rešetari za 2021. godinu vrijedan 46 milijuna kuna
Sljedeći članakNovogradiščani se ujedinili u jedinstvenoj humanitarnoj akciji za djecu Doma u Lipiku