Proteklih dna veliko nevrijeme praćeno tučom zahvatilo je Brodsko-posavsku županiju, a posebno je stradao zapadni dio, Općine Vrbje, Rešetari, Staro Petrovo Selo i Nova Kapela gdje su velike štete načinjene na poljoprivrednim površinama s naglaskom na ratarske kulture.

Savjetodavci novogradiške podružnice Poljoprivredne savjetodavne službe obišli su tučom zahvaćena područja i vijesti nisu dobre, kaže stručna savjetnica za ratarstvo Vesna Alasić.

Nalazimo se ponovno u situaciji kada smo ovisni o nebu. Negdje je zbog leda završena žetva, pogotovo uljane repice, a neće biti bolje niti ja pojedinim lokalitetima pšenice. No, moramo nastaviti dalje i moram reći da su u ovom trenutku najviše pogođeni naši proizvođači kojima je poljoprivreda primarna djelatnost, kaže Vesna Alasić.

 

U nekoliko minuta poljoprivrednici su izgubili sve, čeka se odluka iz Brodsko-posavske županije o proglašenju stanja elementarne nepogode kako bi se mogle prijaviti štete na usjevima.

Dok župan ne proglasi stanje elementarne nepogode, ne može se početi s prijavljivanjem štete, jer već su neki poljoprivrednici dolazili u naš ured gdje se inače to ne obavlja. Poslije proglašenja stanja prijava štete se obavalja u lokalnim samouprava, nakon čega će stručna komisija izaći na teren, napominje Alasić.

 

Kontaktirali smo pročelnika Upravnog odjela za poljoprivredu Brodsko-posavske županije Željka Burazovića koji je rekao da se još ništa ne zna, jer je u tijeku prikupljanje informacija gradskih i općinskih vlasti o stanju na terenu. No, ističe kako bi kroz sljedećih nekoliko dana javnost trebala biti upoznata sa svim informacijama, odnosno hoće li se ili ne proglasiti stanje elementarne nepogode i za koja sve područja u Brodsko-posavskoj županiji.

Što dalje? Kakva je preporuka poljoprivrednicima?

Prije svega čim se bude moglo ući u usjev treba primijeniti tekuća gnojiva s funkcijom tzv. biostimulatora koji imaju u sovm sastavu aminokiseline koje će vrlo brzo usvajati hranjiva i ubrzati biokemijske i enzimatske procese u biljci. Na tržištu postoje biopreparati Drin i Megagreen. Ukoliko nemaju tekuća gnojiva poljoprivrednici mogu koristiti i Folifertil i Folifertil T koji će oporaviti, odnosno regenerirati samu biljku ukoliko njezin vrh nije oštećen, rekla je za Radio Nova Gradiška Vesna Alasić. 

 

Ponovno teško vrijeme za hrvatskog seljaka, štete su velike, udar je to i na džep, no kako kažu savjetnici, treba nastaviti dalje, napraviti određene mjere na usjevima i ne posustati.  

 

 Autor: Nikola Knežević/photo: arhiva

Komentari
Prethodni članakObilježen Međunarodni dan borbe protiv zlouporabe droga i nezakonitog prometa drogama
Sljedeći članakKnjige i priznanja najboljima