Vrijeme je spremanja zimnice, a Gradska tržnica prepuna je svih mogućih plodova koje možete ukiseliti, usoliti, osušiti ili zamrznuti. Sve to iziskuje vrijeme, strpljenje i trud, ali prije svega dobru volju i želju. Jer, nema ništa slađe nego kad se na stolu nađe ono što ste sami pripremili, ono u što ste uložili trud i ljubav. Ti zalogaji su nemjerljivo ukusniji od bilo čega kupovnog.
Rajčica u odnosu na prošlu godinu u prosjeku 35 posto skuplja. Skočila je i cijena krastavaca, rog paprike, patlidžana. Zimnica je u Slavoniji pitanje tradicije. Dok se na selu uzgaja, povrće se u gradu kupuje. Ove je godine za to potrebno pripremiti dublje novčanike. ”Čujte, kad se sve kupi baš se ne isplati. Ali ja malo nešto napravim”, kaže nam jedan od kupaca. Kuhati ili kupiti gotovo, ove sezone trebat će odvagnuti.
Nakon nabavke kvalitetnih namirnica i staklenki, priprema zimnice može početi. Iako već vjerojatno imate svoje isprobane recepte za zimnicu, donosimo jedan za popularni namaz – ajvar. Sastojci: 10 kg paprika 2,5 kg patlidžana 5 ljutih feferona 5 žlica soli 1 decilitar 9-postotnog octa ili 3 decilitra jabučnog 2 režnja češnjaka 7 decilitara ulja Priprema: Operite papriku i patlidžane i ispecite ih u pećnici ili na roštilju, a nakon što se ispeku očistite ih od kožica i sjemenki. Operite ljute feferone i također ih očistite od sjemenki i peteljki te nakon toga paprike, patlidžane i feferone zajedno sameljite u mašini za mljevenje mesa. Dobivenu smjesu stavite u lonac i dodajte 5 žlica soli, 1 decilitar 9-postotnog octa ili 3 decilitra jabučnog, dva režnja protisnutog češnjaka i 7 decilitra ulja. Sve dobro promiješajte i stavite u pećnicu na 180 stupnjeva da se peče 2 do 3 sata. Povremeno promiješajte. Kada bude gotovo, ispečenu smjesu ulijte u prethodno oprane i sterilizirane staklenke. Smjesu u svakoj napunjenoj staklenci prelijte sa žlicom vrelog ulja i zatvorite s celofanom ili hermetičkim poklopcem. Ajvar je nakon hlađenja spreman za jelo. Dobar tek!