Za eksperimentalni program ”Škola za život” odabrane su ukupno 72 škole, odnosno 46 osnovnih i 26 srednjih škola koje polazi oko 8500 učenika i u kojima je zaposleno 1500 učitelja i profesora, a za reformu prijavilo tri puta više škola. 

Kada je u pitanju Brodsko-posavska županija, eksperimentalni program će se provoditi u Osnovnoj školi Markovac, Vrbova,  Gimnaziji Nova Gradiška, Srednjoj školi Matija Antun Reljković Slavonski Brod, te u Osnovnoj školi ”Matija Gubec” Cernik koju je povodom sudjelovanja škole u projektu jučer posjetila pomoćnica ministrice znanosti i obrazovanja Liidija Kralj, sa željom da upozna sredinu i kolektiv škole koja s projektom počinje najesen.

-”Biti dio eksperimentalnog programa je čast, ali i izazov. ”Škola za život” je kvalitativna promjena, želimo podići kompetencije djece u području rješavanja problema, kritičkog promišljanja i vrednovanja, želimo ih potaknuti da budu mali istraživači, da otkrivaju svijet oko sebe i uče od toga što su otkrili, a da ne bubaju činjenice na pamet”. 

Prisjetimo se, novi eksperimentalni kurikulumi uključuju novi nastavni materijal (uključujući i digitalni), stručno usavršavanje učitelja i nastavnika, koje je započelo u travnju putem virtualnih učionica, gdje ima više 5500 učitelja, nastavnika i stručnih suradnika koji sudjeluju u edukaciji i intenzivno se pripremaju kako bi što kvalitetnije mogli odraditi nastavu u sljedećoj školskoj godini. Između ostalog uključuje i opremanje škola (ono što pojedina škola treba: sportski rekviziti, kemijski i fizikalni laboratorij, tehnička oprema, glazbeni instrumentarij, informatička oprema), besplatni pristup internetu te tableti za učenike i tableti ili prijenosna računala za učitelje i nastavnike – podrška svih telekomunikacijskih tvrtki, promjene okruženja za učenje, a uz sve to nema dodatnog financijskog opterećenja za škole jer financiranje provođenja programa osigurat će Ministarstvo znanosti i obrazovanja iz triju izvora: Državnoga proračuna, Europskoga socijalnog fonda, Programa potpore strukturnim reformama.

Osim stručnog kadra škole i ravnateljice OŠ ”Matija Gubec” Cernik, koji su sa zadovoljstvom dočekali pomoćnicu ministrice znanosti i obrazovanja Lidiju Kralj, u ime Brodsko posavske županije, projekt je pozdravila i Anica Vukašinović, pročelnica županijskog Upravnog odjela za društvene djelatnosti. 

Eksperiment će se provoditi tijekom školske godine 2018./2019., a pripreme za provedbu kontinuirano traju do rujna
2018. godine. Potpora školama nastavit će se i tijekom školske godine, a svakako ćemo vas obavještavati kako napreduje projekt, jer ćemo zasigurno dobivati povratne informacije tijekom sljedeće školske godine. 

no images were found

Komentari
Prethodni članakPredstavljen još jedan projekt CTR-a Razvojne agencije Brodsko posavske županije: Suradnja Hrvatske, Bosne i Hercegovine i Crne Gore
Sljedeći članak10 savjeta kako se rashladiti u domu čak i ako nemate klimu