Osnovna škola Ante Starčevića iz Rešetara ovoga je tjedna bila domaćin učenicima koji pohađaju hrvatsku nastavu iz Trsta i Monfalconea, u sklopu projekta “Što mi znači domovina” koji je ove godine dobio financijsku potporu Ministarstva znanosti, obrazovanja i mladih (MZOM). Nastavak je to prošlogodišnjeg projekta u kojem su učenici iz Rešetara posjetili Trst, a kojeg su financirale i podržale i Općina Rešetari te Hrvatska zajednica u Trstu.

“Ovaj projekt nosi posebnu važnost jer ističe i njeguje hrvatski jezik, hrvatsku kulturu i ljubav prema domovini,“ istaknuo je ravnatelj OŠ Ante Starčević, Tihomir Batalo. Dodao je kako je izuzetno ponosan na njegovu uspješnu provedbu, naglasivši koliko mu znači što se projekt nastavlja i razvija iz godine u godinu. „Ovo je druga godina kako ga provodimo. Prošle godine naši su učenici posjetili Trst, a ove godine projekt je dobio dodatnu dimenziju jer nas je podržalo i Ministarstvo znanosti i obrazovanja. Uspostavili smo čvrstu suradnju s predsjednikom Zajednice Hrvata u Trstu, gospodinom Damirom Murkovićem, i povezali učenike naših dviju škola s ciljem zajedničkog rada na očuvanju naše kulturne baštine, jezika i identiteta.“

Posebno je zahvalio svima koji su sudjelovali u realizaciji projekta, od učitelja i učenika do partnera iz Trsta, Ministarstvu, Općini Rešetari. „Bez predanog rada, entuzijazma i podrške svih uključenih, ovaj projekt ne bi bio moguć. Zahvalan sam svakome tko je dao svoj doprinos i izuzetno zadovoljan onim što smo postigli.“ – dodao je ravnatelj.

Dvodnevno upoznavanje Slavonije

U dvodnevni posjet OŠ Ante Starčevića stiglo je desetak učenika u pratnji učiteljice Marijane Šutić Pavlicevich. Njihov je boravak bio ispunjen raznovrsnim aktivnostima usmjerenima na upoznavanje s kulturnom baštinom i životom u Slavoniji.

Prvoga dana gosti su se upoznali s radom lokalne uprave kroz posjet Općini Rešetari, gdje ih je srdačno dočekao načelnik Zlatko Aga. Program se nastavio u Pleternici gdje su učenici posjetili Muzej bećarca i Interpretacijski centar Terra Panonica. Kroz interaktivne sadržaje i stručno vodstvo, učenici su imali priliku naučiti više o bećarcu – jedinstvenom glazbenom izrazu ovog kraja, kao i o bogatoj slavonskoj tradiciji i običajima.

Drugi dan bio je posvećen Novoj Gradiški i njenim znamenitostima, a zatim su se aktivnosti preselile u prostorije OŠ Ante Starčevića. Ondje je održana radionica izrade tradicionalnih uskršnjih ukrasa, kroz koju su se učenici upoznali s običajima vezanim uz proslavu Uskrsa u Hrvatskoj.

Vrhunac susreta bila je jučerašnja završna priredba na kojoj su učenici iz Rešetara te njihovi gosti iz Italije zajedno predstavili rezultate rada u sklopu projekta. Pjesmom, plesom, recitacijama i drugim scenskim izvedbama dočarali su što im znači domovina te pokazali važnost zajedništva, identiteta i očuvanja kulturne baštine.

„Još uvijek sam pod dojmom. U ova dva dana vidjeli smo toliko puno. Naši su učenici oduševljeni svime što su vidjeli i doživjeli ovdje. Vjerujem da će se naša suradnja i ovaj projekt nastaviti i dalje. “ – rekla je učiteljica Hrvatskog jezika i kulture u Trstu i Molfanconeu Marijana Šutić Pavlicevich.

„Važno nam je da se povežemo sa zajednicama Hrvata izvan domovine. Želimo da se naša tradicija čuva, da mlade naraštaje potaknemo da njeguju i cijene svoju kulturu i nasljeđe. Veze i poznanstva koja smo stvorili nešto su prekrasno. Učenici su oduševljeni, stvorili su nova prijateljstva i stekli nova znanja.“ – istaknula je učiteljica Engleskog jezika i voditeljica projekta u OŠ Ante Starčević Željka Gospočić.

Projekt “Što mi znači domovina” predstavlja značajan doprinos jačanju veza između Hrvata u domovini i dijaspori, s ciljem poticanja međusobnog razumijevanja, razmjene iskustava i očuvanja hrvatskog jezika i kulture. Osim što pruža priliku za mobilnost i nova prijateljstva, projekt je i snažna poruka o važnosti pripadnosti i ljubavi prema domovini.

 

Komentari
Prethodni članakProljetna ponuda na Gradskoj tržnici