Iz Hrvatskih šuma dali su detaljne upute kako do besplatne dozvole za berbu plodova
Sezona šumskih plodova počela je, a da berači mogu ove godine mogu dobro proći govori i priča od prije nekoliko dana kada je djevojčica iz Maruševca s varaždinskog područja pronašla vrganj od dva kilograma. Lijepa je to gljiva za napraviti selfie, ali i za zaslužiti svoje mjesto medijima. A koliko se ljudi vesele jesenskim plodovima govori i činejnica da je kestenijada u Svetom Ivanu Zelini prošli vikend privukla čak 10.000 posjetitelja.
No vikend berači koji lijep dan žele provesti u prirodi i sakupiti nešto kestena, gljiva ili divljeg šipka trebaju biti na oprezu jer za branje im treba dozvola, a i postoje pravila koliko se čega smije iznijeti iz šume, jer recimo gljiva se smije ubrati najviše tri kilograma na dan. donosi RTL.hr
Iz Hrvatskih šuma ističu da se za ulazak u šume i branje plodova jeseni kojima oni gospodare treba dozvola koja je besplatna i relativno ju je jednostavno pribaviti.
“Uz gljive, ostali šumski plodovi su kesteni, aromatično, jestivo i ljekovito bilje šumske bobice i slično. Svim sakupljačima šumskih proizvoda za osobne potrebe omogućena je samostalna izrada dozvole putem naše web aplikacije koja je objavljena na portalu Hrvatskih šuma i možete ju pronaći OVDJE. Dozvola se izrađuje za tekuću godinu i važi do 31. prosinca iste godine. Izrađuje se tako da se odabere uprava šuma podružnice na čijem se području sakupljaju biljke i gljive, a zatim se odabiru zakonom dostupne biljke za sakupljanje. Zakonom dostupne biljke su one koje nisu strogo zaštićene vrste čiji je popis definiran pravilnikom o strogo zaštićenim vrstama. Izrada dozvole potpuno je besplatna”, navode za RTL.hr iz Hrvatskih šuma.
No tu je i ona gnjavaža – za svaku podružnicu potrebno je napraviti novu dozvolu, dok se lista proizvoda koji se nalaze na dozvoli može nadopunjavati.
“Po završetku izrade, sustav generira dozvolu u obliku PDF-a koju automatski isporučuje korisniku na registrirani mail”, ističu iz Hrvatskih šuma kakva je procedura. Dozvola koja se primi na mail, mora se isprintati i nositi sa sobom.
Dozvolu možete pronaći na ovom linku.
Foto: ilustracija/arhiva RadioNG