Začinska paprika neizostavan je začin slavonske gastronomije koja se koristi u domaćim specijalitetima kao što su kuleni, kobasice, paprikaši iz kojih posebno izdvajamo fiš paprikaš, čobanac i brojnih drugih jela. Paprika se koristi za dobivanje karakteristične crvene boje, posebnog je mirisa i okusa, a pojačava pikantnosti jela.

Kako se bližu kolinja tako raste i potražnja za što kvalitetnijom začinskom mljevenom paprikom. Upravo takvu imaju u Bodovaljcima na OPG-u Josipa Strinavića, čija je začinska paprika nadaleko i naširoko poznata svim proizvođačima suhomesnatih delicija, ali i ostalima.

Upravo zbog toga posjetili smo Josipa Strinavića, poznato lice s novogradiške tržnice, kako bi otkrili što je sve potrebno i što čini kvalitetnu začinsku papriku.

Josip i Mira Strinavić iz Bodovaljaca prva su generacija poljoprivrednika u svojoj obitelji. Josip je povrtlar koji se na svom OPG-u bavi povrtlarskom proizvodnjom gotovo 30 godina, od kojih se zadnjih 10 godina bavi uzgojem i proizvodnjom začinske paprike. Na površini oko jednog hektara Strinavić ima vanjski uzgoj začinske slatke i ljute paprike.

Proces proizvodnje je dug, krajem godine nabavlja se sjeme, nakon toga ide proizvodnja presadnica, presadnja, održavanje, berba, sušenje i mljevenje. Proces je to koji traje, a vrijedi i za slatku i ljutu papriku. Na OPG-u Strinavić rade cijelu proizvodnju, od presadnice do gotovog proizvoda.

Puno je to posla, ali i jedan od najboljih načina da finalni proizvod bude vrhunske kvalitete i da ta kvaliteta bude u kontinuitetu iz godine u godinu. Sudeći po zadovoljnim stalnim kupcima koji se uvijek vraćaju, te novima čiji broj raste iz godine u godinu, visoki kriteriji koje je Strinavić postavio u samim počecima bavljenja proizvodnjom su i ispunjeni.

Svake godine se sve više “bruse” u proizvodnji paprike kako bi finalni proizvod bio što kvalitetniji za njihove kupce, naveo je Josip Strinavić:

-“Radimo cijeli proces od početka do finalnog proizvoda, jer tako sami utječemo na kvalitetu koju želimo. Da bi dobili dobar i kvalitetni proizvod treba jako puno truda i rada. Paprika prođe 3 puta kroz ruke, prvo u berbi, zatim odvajanje peteljke i oštećene paprike prije sušare, te u samom procesu, a prije samog vađenja iz sušare i pred mljevenje radi se još jedan pregled kojim se uklanjaju paprike koje su možda propuštene u prvoj fazi, a koje imaju još neko oštećenje ili ne zadovoljavaju kriterij kvalitete.”

“Crveno zlato”, odnosno začinska crvena paprika, jedan je od njihovih najprepoznatljivijih proizvoda.

Vremenski uvjeti utječu na proizvodnju paprike, ako su od samog početka proizvodnje bili idealni, bez previše hladnih i kišnih razdoblja, berba se obavlja krajem kolovoza i početkom rujna. U berbi se beru samo zdravi plodovi koji su tamnocrvene boje bez oštećenja. Tijekom branja vrlo je važno paziti na grane biljke jer su grane paprike vrlo krhke, te se mora paziti da se grane ne pokidaju.

Važno je stajati iza svojih proizvoda i svog rada, zbog toga u OPG-u Strinavić u proizvodnji začinske paprike koriste samo papriku koju sami i uzgoje, kada se ona proda, na novu turu treba čekati sljedeću godinu. Količina proizvedene začinske paprike ovisi o procijenjenoj potražnji, jer kako navodi Strinavić, svake godine prodaju samo svježu začinsku papriku.

Bliži se vrijeme kolinja, a za dobre suhomesnate delicije potrebna je i kvalitetna začinska paprika. O kvaliteti začinske paprike može ovisiti i kolika se količina paprike stavlja u meso.

-“Mogu govoriti o svom proizvodu, količina moje začinske paprike u mesu je dobro poznata mojim kupcima i one su iz godine u godinu iste. Riječ je o 250 do 300 grama ljute paprike na 100 kg nadjeva, uz dodatak onih koji žele staviti i slatke paprike koje također ne bi trebao biti više 250 do 300 grama. Ima onih koji uopće ne stavljaju slatku papriku, neki moji kupci vole ekstremno ljuto pa stavljaju i 400 do 500 grama samo ljute paprike i njima je to dobro. Probao sam i ja staviti toliko, ali meni je to ekstra ljuto. Dakle bitno je da ukupna količina paprike ne bude veća od 500 do 600 grama na 100 kg nadjeva. Ako je svinja zrela, mi kažemo da su godišnjaci, to meso je takve boje da mu nije potrebno previše dodataka, dakle što manje paprike to će kvaliteta samog proizvoda biti bolja.”

Što daje slatka, a što ljuta paprika i može li vrijeme utjecati na njenu ljutinu, rekao je:

-“Ljuta začinska paprika daje ljutinu i boju, a slatka paprika daje boju i svoju aromu. Vrijeme može utjecati na ljutinu papriku, kišnije ili sušnije godine mogu podići ili smanjiti ljutinu paprike, ali ne može se dogoditi da to bude recimo 50 % više ili manje, onda to više nije to.”

Ukoliko vas očekuje kolinje, pravite kobasice, kulenove ili jednostavno želite svoja jela učiniti ukusnijima i dodati im ono “nešto”, posjetite štand OPG Strinavić na novogradiškoj tržnici svake srijede i subote, pronaći ih možete i na adresi Bodovaljci 197 i uvjerite se sami u kvalitetu začinske paprike OPG-a Strinavić.

Cijeli intervju s Josipom Strinavićem poslušajte u emisiji Za selo i poljoprivredu, koja će se emitirati u nedjelju u 10,00 sati prijepodne na Domaćem radiju.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Foto: Radio NG i facebook OPG Strinavić

Komentari
Prethodni članakBudući krojači i stolari: Dan kravate na njihov način
Sljedeći članakPojačan promet vozila zbog blagdana: Policija poziva na oprez