Nova Gradiška, 3.10.2023. Udruga za promicanje kvalitete života i održanje mentalnog zdravlja „POZITIVA“ u suradnji s programskim timom Public Health Hub Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu i Općom bolnicom Nova Gradiška organizirala je danas okrugli stol na temu unaprjeđenja skrbi za pacijente oboljele od karcinoma i članove njihovih obitelji.

Moderatori okruglog stola bili su izv. prof. dr. sc. Aleksandar Džakula, dr. med. (Škola narodnog zdravlja „Andrija Štampar“, Medicinski fakultet Sveučilišta u Zagrebu) i Iva Lukačević Lovrenčić, dr. med. (Udruga „Pozitiva” Nova Gradiška / Škola narodnog zdravlja „Andrija Štampar“, Medicinski fakultet Sveučilišta u Zagrebu), a izlagači Maja Banadinović, univ. mag. admin. sanit. (Škola narodnog zdravlja „Andrija Štampar“, Medicinski fakultet Sveučilišta u Zagrebu / Udruga „PIN za zdravlje”) i mr. spec. Ljiljana Lukačević, prof. (Udruga „Pozitiva”, Nova Gradiška).

Okrugli stol je završna aktivnost „Pozitivinog“ Projekta „Dani otvorenih vrata za oboljele od raka i članove njihovih obitelji – podrška osnaživanju oboljelih i zajednice“, koji se provodio od 1. ožujka 2023. godine, uz financijsku potporu Brodsko-posavske županije i suradnji PUB HUB programa „Unaprjeđenje skrbi za kompleksne pacijente” Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu. Projektne aktivnosti realizirane su u općinama Nova Kapela, Cernik, Rešetari, Dragalić, Vrbje i Gornji Bogićevci te u gradu Novoj Gradiški. Nastavak je to projekata koje je Udruga „Pozitiva“ s onkološkim bolesnicima i članovima njihovih obitelji provodila 2021. godine uz financijsku potporu Grada Nova Gradiška na području grada Nove Gradiške i 2022. godine uz financijsku potporu Brodsko-posavske županije u općinama Stara Gradiška, Okučani, Davor i Staro Petrovo Selo te gradu Novoj Gradiški.

Na Okruglom stolu okupilo se tridesetak sudionika – članova „Pozitivinog“ multidisciplinarnog tima koji je provodio Projekt i suradničkog programskog tima Public Health Hub Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, predstavnika Grada Nova Gradiška i općine Gornji Bogićevci te Uprave Opće bolnice Nova Gradiška i bolničkih odjela opće interne medicine i djelatnosti palijativne skrbi, službi patronažne zdravstvene zaštite i palijativne skrbi Doma zdravlja „Dr. Andrija Štampar„ Nova Gradiška te Specijalne bolnice „Sv. Rafael” Strmac, koji su ujedno i odgovorni pružatelji skrbi za ciljanu skupinu pacijenata. S obzirom na to, naglasak je bio na mogućim intervencijama u segmentu koordinacije i integracije zdravstvene zaštite, socijalne skrbi i servisa lokalnih zajednica, a koje odgovaraju na utvrđene potrebe onkoloških i ostalih kompleksnih pacijenata.

Cjelovita skrb o onkološkim pacijentima je kompleksna i neodrživa u okvirima isključivo zdravstvenog sustava. To je posebice izraženo u županijama poput Brodsko-posavske, čiji značajan dio pacijenata živi u udaljenim ruralnim područjima, često u samačkim i/ili staračkim domaćinstvima, a koje su uz to suočene s nedostatkom resursa u zdravstvenom i socijalnom sustavu.

Mapiranje potreba i poteškoća u ostvarivanju onkološke skrbi, koje je provedeno u općinama Nova Kapela, Cernik, Rešetari, Dragalić, Vrbje, Gornji Bogićevci te u gradu Novoj Gradiški, ukazalo je na to da su i postojeći resursi i servisi, unatoč dobroj volji liječnika i medicinskih sestara, fragmentirani i nekoordinirani. Uz frustraciju koju to uzrokuje kod pacijenata, takva skrb je manje kvalitete i učinkovitosti.

U podlozi ovih aktivnosti nalazi se promjena paradigme u skrbi o kompleksnim pacijentima, koja je u skladu s europskim prioritetima socijalne politike, Nacionalnim planom razvoja zdravstva za razdoblje od 2021. – 2027. godine te novim Zakonom o zdravstvenoj zaštiti. Kratki pregled promjena paradigme o skrbi za kompleksnog pacijenta (iz „Vodiča za kompleksnu skrb” grupe suradnika pod vodstvom prof.dr.sc. Karmen Lončarek i izv.prof.dr.sc. Aleksandra Džakule) predstavljen je sudionicima okruglog stola.

Jedan od problema vezanih za karcinome je još uvijek velika stigmatizacija same bolesti. Otvaranjem gotovo tabu teme u mnogim općinama, pružena je psihološka podrška pacijentima i njihovim obiteljima. Osim toga, to je jedan od koraka ka senzibilizaciji cijele lokalne zajednice, a zatim i razvoju programa podrške onkološkim pacijentima i njihovim obiteljima.

Na Okruglom stolu su predstavljene i javnopolitičke smjernice za donositelje odluka o neformalnoj skrbi, izrađene u sklopu projekta Zdravstveni opservatorij. One, između ostalog, predstavljaju “stručnu kuharicu” za lokalne zajednice o tome na koji način razvijati i organizirati podršku neformalnim njegovateljima – osobama koje su uz pacijente svo vrijeme koje oni nisu sa zdravstvenim radnicima.

U prijepodnevnim satima održan je u bolničkom prostoru i sedmi ovogodišnji Dan otvorenih vrata za oboljele od raka i članove njihovih obitelji, a dvanaesti u dvogodišnjem ciklusu Dana otvorenih vrata u organizaciji novogradiške Udruge „Pozitiva“.

Komentari
Prethodni članakPoslušajte promotivni jingl “Niti koje spajaju”
Sljedeći članakSpecijalna bolnica za psihijatriju i palijativnu skrb Sveti Rafael: Sportskim igrama i ove godine obilježili Svjetski dan mentalnog zdravlja