Ogranak Matice hrvatske u Novoj Gradiški aktivno doprinosi kulturnom i obrazovnom životu grada i šire okolice kroz brojne manifestacije, izdavačke projekte i suradnju s mladim stvarateljima. Iz prošlogodišnjih aktivnosti izdvojili smo neke od aktivnosti.

Ogranak kontinuirano organizira niz kulturnih događanja, među kojima se izdvaja tradicionalna dodjela nagrada najboljim učenicima osnovnih i srednjih škola. Tijekom 2024. godine, nagrađeno je 49 učenika iz četrnaest škola, čime se prepoznaje izvrsnost u učenju i vladanju. Također, treći put zaredom, učenici četvrtih razreda osnovnih škola nagrađeni su slikovnicom “U čarobnom vrtu odrastanja”. U sklopu svojih aktivnosti, Ogranak je organizirao promociju zbirke pjesama mlade pjesnikinje Deje Špičak, “Nada u neparan broj riječi”, te susret s kapetanom duge plovidbe Josipom Karakašićem, koji je održan u Elektrotehničkoj i ekonomskoj školi Nova Gradiška. Ogranak Matice hrvatske u Novoj Gradiški aktivno surađuje s mladim autorima i potiče njihovo stvaralaštvo. Tijekom 2024. godine, predstavljen je “Zbornik literarnih radova učenika Brodsko-posavske županije”, simboličnog naziva “Da bi mogao letjeti, moraš se osloboditi straha od pada”, inspiriran stihom Mire Gavrana. Također, Ogranak je predstavio dvobroj Godišnjaka, koji donosi različite sadržaje u 11 rubrika, a tekstove potpisuje ukupno 38 autora, među kojima su i četiri mlada autora .

U sklopu svojih programa, Ogranak Matice hrvatske u Novoj Gradiški organizirao je poetsko-glazbeni program “Bože moj” povodom Svjetskog dana bolesnika, koji je održan u Specijalnoj bolnici za psihijatriju i palijativnu skrb Sveti Rafael . Također, održana je poetsko-glazbena večer “Vukovaru za hrabrost” u organizaciji Ogranka, koja je održana u večernjim satima u Vjeronaučnoj dvorani župne crkve Bezgrješnoga začeća Blažene Djevice Marije u Novoj Gradiški. Ogranak je povodom 500. obljetnice smrti Marka Marulića, oca hrvatske književnosti, organizirao predavanje za učenike “Marko Marulić, otac hrvatske književnosti” u suradnji s Gimnazijom Nova Gradiška. Uz to, Ogranak je obilježio 50. obljetnicu svog djelovanja predstavljanjem publikacije “Pola stoljeća Matice hrvatske u Novoj Gradiški”, koja svjedoči o predanom radu članova ogranka kroz pet desetljeća.

Ove aktivnosti potvrđuju predanost Ogranka Matice hrvatske u Novoj Gradiški očuvanju i promicanju hrvatske kulturne baštine, obrazovanja i suradnje s mladim stvarateljima.

U očekivanju ovogodišnje skupštine, u međuvremenu je održano studijsko putovanje u Osijek i Kopački rit. Susret lokalnih Ogranaka, Nove Gradiške i Osijeka, s ciljem povezivanja na području obrazovanja, znanosti i kulture započeo je u prijateljskom ozračju na Filozofskom fakultetu u Osijeku. U ime domaćina pozdravne riječi održali su dekan Filozofskog fakulteta u Osijeku izv. prof. dr. sc. Ivan Trojan i izv. prof. dr. sc. Tatjana Ileš s Akademije za umjetnost i kulturu. Dekan u funkciji predsjednika Ogranka domaćina i profesorica kao potpredsjednica.

Dekan Filozofskog fakulteta u Osijeku izv. prof. dr. sc. Ivan Trojan predsjednik je Matice hrvatske osječkog Ogranka od 2019. godine, a od tog izbora do danas drži se danih obećanja da će biti “snažna potpora svakoj konstruktivnoj ideji, kulturnom i umjetničkom projektu, humanističkoj i društvenoj znanstvenoj i stručnoj djelatnosti svih sadašnjih i budućih članova Matice hrvatske niti jednog trenutka ne trpeći isključivost”.

 

Tatjana Ileš dugogodišnja je članica Ogranka Matice hrvatske Osijek. Od 2010. do rujna 2019. godine bila je zamjenicom glavnog urednika, a od listopada 2019. godine glavna je urednica časopisa za književnost i kulturu Književna revija, te povremena urednica Matičinih izdanja. Predsjednica je i project managerica udruge Oksimoron iz Osijeka. Trenutno obnaša funkciju potpredsjednice Ogranka.

 

Nakon posjeta fakultetu uslijedio je obilazak užeg centra grada te posjet osječkom HNK i knjižari ”Nova” u kojoj se održavaju predstavljanja izdanja MH u Osijeku. Nakon gradske vreve put su Matičari zamijenili izletom u Kopački rit – čarobni svijet skriven u prirodnom trokutu Dunava i Drave. Ovaj jedinstveni kutak prirodne baštine u hrvatskoj Baranji upoznali su uz vožnju brodom te uz stručno vodstvo. Posjetili su i dvorac Tikveš u sklopu kojega i Prezentacijsko – edukacijski centar, prostor za istraživanje i učenje opremljen vrhunskom opremom kojom su dočarane povijesne činjenice i sva bioraznolikost i posebnost Parka.

Ono što najviše obogaćuje Maticu kao organizaciju su ljudi, jer Ogranci okupljaju sugrađane širokog interesa, od književnika, umjetnika i djelatnika u kulturi, profesora, učitelja i studenata, intelektualaca i znanstvenika, članova hrvatske dijaspore do ljubitelja hrvatske kulture općenito. Za uspješnost novogradiškog Ogranka u ovom mandatnom razdoblju zaslužne su predsjednica Vjekoslava Bagarić i potpredsjednica Nada Peleh Serenčeš kao vodeće figure, ali svakako uz potporu Predsjedništva Ogranka i brojnog članstva. 

Komentari
Prethodni članakOdličan uspjeh učenica OŠ Ljudevita Gaja na državnom prvenstvu školskih sportskih društava u atletici za osnovne i srednje škole