Aktualni sat današnje, 6. sjednice Gradskog vijeća Grada Nova Gradiška i ovoga je puta počeo uobičajenim, Aktualnim satom koji su gradski vijećnici iskoristili za postavljanje pitanja iz područja svakodnevnog funkcioniranja Grada i gradskih službi.
Otvorila ga je nezavisna Marija Bradašić Mikolčević. Zanimalo ju je hoće li u doglednom vremenu ići rekonstrukcija dječjeg igrališta u Kikićevom naselju i hoće li biti uređen prilaz zgradi Gradske uprave.
Kako joj je odgovorio gradonačelnik Vinko Grgić, 200 tisuća proračunskih kuna ove godine ide na uređenje dječjeg igrališta na Pustarama u Ljupini i uređenje Ulice svetog Roka. Dječje igralište u Kikićevom naselju bit će uvršteno u Proračun u sljedećem programskom razdoblju; prilaz zgradi Gradske uprave bit će uskoro uređen. Ovih dana kreće se s popločavanjem, stavit će se rampa za invalide i postaviti stup za jarbol Brodsko posavske županije.
Nezavisnog Mateja Zborila zanimalo je u kojoj je fazi rekonstrukcija zapadnog dijela Ulice Zrinskih te postoji li mogućnost proširenja ulaza u Slavonsku ulicu u Kovačevcu. Po njemu, kuća u kojoj se pretpostavlja, nitko ne živi, smanjuje vidljivost na ovom dijelu prometnice i ugrožava sigurnost pješaka i vozila.
– Angažirat ćemo gradske službe kako bi vidjeli u čemu je problem. Naravno, ako postoji mogućnost razmotrit ćemo može li se ova kuća kupiti kako bi se ovaj dio proširio i riješio taj problem. Što se tiče rekonstrukcije Ulice Zrinskih, osigurana su dva milijuna kuna u Proračunu za ovu namjenu, natječaj je raspisan, a radovi bi trebali biti gotovi do kraja ljeta. Ovim projektom bi ujedno i Lanosovićeva i Lobina ulica dobili drugi sloj asfalta – odgovorio je gradonačelnik Grgić.
Na pitanje nezavisnog Vlatka Greinera o istraživanjima termalne vode i realizaciji projekta CEKOM, gradonačelnik je odgovorio:
– Projekt istraživanja termalnih voda je završen, u tijeku je evaluacija, trebao bi biti sufinanciran europskim novcem, a ukoliko prođe bila bi ovo jedna nova, pozitivna priča u gradu. U četvrtak su otvorene ponude za izgradnju zgrade CEKOM-a; na projekt vrijedan 42 milijuna kuna javile su se četiri tvrtke, s odabirom najpovoljnijeg ponuđača kreće se s realizacijom ovog dijela ovog vrijednog projekta.
Decidiran odgovor na pitanje HDZ-ove Marije Mihaljević o rekonstrukciji Gupčeve i Ulice Grgura Ninskog gradonačelnik Grgić nije mogao dati. Za Gupčevu ulicu lokacijska dozvola je napravljena prije nekoliko godina, zbog specifičnog položaja ove ulice, rješenje se još uvijek ne nazire. Slično je i za Ulicu Grgura Ninskog. Kako ističe Grgić, nadali su se sufinanciranju iz Fonda malih gradova, no zasada sve stoji.
Nezavisni Zoran Gazibarić postavio je pitanje u kojoj je fazi uređenje društvenog doma u Ljupini i postoji li mogućnost da se žiteljima ovog prigradskog naselja olakša priključenje na kanalizaciju mrežu:
– Društveni dom u Ljupini se radi, sredstva su osigurana, na Mjesnom odboru je da odluči hoće li namijenjena sredstva ići za grijanje ili opremu. Što se tiče priključenja na kanalizacijsku mrežu i eventualnu mogućnost dobivanja benefita, nastojat će se iznaći rješenje i kontaktirati s nadležnim gradskim tvrtkama – odgovorio je gradonačelnik Grgić.
SDP-ovog Franju Kikića zanimala je svrsishodnost izgradnje treće gradske osnovne škole u južnom dijelu grada i koji je stav Grada po tom pitanju. Pri tome je apostrofirao podatke o smanjenju broja djece u školama i sugerirao da se prije toga kontaktira struka.
– Nisam aktivno uključen u realizaciju ovog projekta, informiran sam o toj inicijativi od strane župana Marušića. Ovdje pričamo o kvaliteti, a ne kvantiteti. Tendencija je da se prijeđe na jednosmjensku nastavu i osigura djeci što bolju i kvalitetniju opremu, razrede, profesore. Meni se ta ideja sviđa, korektna je, ali u svemu ovome treba pitati i Gradsko vijeće. Ove godine plan je krenuti u projektiranje i ishođenje građevinske dozvole za treći dječji vrtić u gradu, tako da bi ovo bila jedna cjelina. Kada već govorimo o ovoj temi, recimo da je tu i dalje neriješeno pitanje nadvožnjaka prema južnom dijelu gradu koje bi, prema najavama, u dogledno vrijeme trebale završiti Hrvatske željeznice – odgovorio je gradonačelnik Grgić.
Nezavisnog Marijana Radića zanimala je prodaja zemljišta u Industrijskom parku i dolazak potencijalnih ulagača na ovaj prostor:
– Prije dvadesetak dana raspisan je natječaj za prodaju 40 ha zemljišta u Industrijskom parku. Na natječaj su se javile tri tvrtke, iz Njemačke, Austrije i lokalni start up iz Nove Gradiške. Drugi je natječaj u fazi nadmetanja i trebao bi se realizirati do kraja sljedećeg mjeseca. Mislim da ćemo dobiti, zaista, ozbiljne kompanije koje će ući u našu Industrijsku zonu – odgovor je gradonačelnika Grgića.
Na kraju aktualnog sata HDZ-ov vijećnik Tomislav Bećirević upitao je jesu li gradski bazeni dovoljno duboki i nisu li prekratki za plivanje te postoji li u Novoj Gradiški servis koji će održavati stakla na novoj gradskoj vijećnici.
– Sve je stvar vlastite prosudbe, bazeni su rađeni po standardima, a postoji i servis koji će brinuti o čistoći stakala na novoj gradskoj vijećnici – odgovorio je gradonačelnik Grgić.
U nastavku sjednice Gradskog vijeća gradski vijećnici raspravljaju o radu Industrijskog parka, CEKOM-a, Odlagališta, Eko konga, Vodovoda zapadne Slavonije i načinu prikupljanja komunalnog otpada na području grada.
Priopćenje Kluba vijećnika HDZ-a
Prije početka sjednice Gradskog vijeća priopćenjem se oglasila i predsjednica Kluba HDZ-a Ljiljana Ptačnik:
– Kao predsjednica kluba HDZ-a dajem ovo priopćenje ispred HDZ iskazujući oštro neslaganje s predloženom današnjom nadopunom dnevnog reda. Naime, mi smo na protekloj sjednici Gradskog vijeća uložili pritužbu zbog kasnog sazivanja sjednice Gradskog vijeća, a već na nekoliko sjednica upućujemo na to da se sjednice sazivaju nepripremljeno i da nas na gotovo svakoj sjednici čekaju nadopune dnevnoga reda.
U petak, 28.siječnja, 3 dana prije početka ove sjednice u 12:09 svi gradski vijećnici dobili su nadopunu reda za sjednicu Gradskog vijeća koja se, evo danas održava i to je obrazac koji se ponavlja. Sjednice se sazivaju „na vrat na nos”, dnevni redovi se nadopunjavaju, a gradski vijećnici posebno iz oporbe stavljaju se pred gotov čin. Za ovu sjednicu naknadno je uvrštena točka u kojoj gradski vijećnici trebaju donijeti odluku o promjeni cijena vrtića, naime planira se povećanje vrtića s 500 na 600 kuna. To povećanje dolazi na zahtjev Upravnog vijeća vrtića i potpisuje predsjednica Upravnog vijeća vrtića Marijana Škare Ivković uz lakonsko obrazloženje da je potrebno povećati cijenu jer se troškovi programa konstantno povećavaju.- Gradski vijećnici HDZ-a posebno podvlače da je Nova Gradiška 2011. brojila prema tadašnjem popisu stanovništva 14.229 stanovnika, a da popis stanovništva iz 2021. pokazuje da Nova Gradiška s prigradskim naseljima broji 11.719 stanovnika, a bez prigradskog stanovništva Nova Gradiška ima manje od 10.000 stanovnika.
U ovakvoj nepovoljnoj demografskoj situaciji ističemo da je HDZ u protekle 4 godine upozoravala konstantno na nepovoljna demografska kretanja u našem gradu, tražili smo da se sazove tematska sjednica s temom demografske obnove našeg grada, ali nismo naišli na razumijevanje, tada vladajućeg SDP-a, kao što ne nailazimo na razumijevanje i sada Nezavisne liste Vinka Grgića koji nastavljaju s tim anti-demografskim trendom.
Napominjemo da Umag, Belišće, Vrlika i Obrovac imaju potpuno besplatan smještaj djece u dječjem vrtiću, najjeftinije prolaze roditelji u Komiži na otoku Visu u kojoj cijena dječjeg vrtića košta 270 kuna za prvo dijete, dok je u Čabru, Ninu i Otočcu cijena vrtića za prvo dijete 300 kuna. Jeftiniji su od nas Sinj, Orahovica, Kutjevo, Starigrad, Vis, Slatina, Ivanić Grad, Split, Vukovar i Beli Manastir. Dakle, zahtijevat ćemo da se ova točka skine s dnevnog reda, zahtijevat ćemo da se cijena dječjeg vrtića ne podiže, nego da Grad kao jednu od demografskih mjera značajnije sudjeluje u sufinanciranju cijene dječjeg vrtića upravo kao pomoć i jedna od mjera ostanka mladih obitelji u Novoj Gradiški.