4. studenog 2020., održana je uvodna konferencija projekta Povećanje kvalitete života osoba u nepovoljnom položaju u lokalnoj zajednici – faza II, odobrenog u sklopu Poziva Zaželi – program zapošljavanja žena – FAZA II.

Na konferenciji su bili nazočni: Marko Dumenčić, predsjednik Općinskog vijeća Općine Staro Petrovo Selo; Romana Arić, pročelnica Općine Staro Petrovo Selo; predstavnici organizacija civilnog društva s područja općine i zaposlene pripadnice ciljne skupine te drugi uzvanici.

Prisutne je ispred Općine Staro Petrovo Selo pozdravio predsjednik Općinskog vijeća Marko Dumenčić te govorio koje sve projekte Općina provodi za poboljšanje kvalitete života svih žitelja općine, s naglaskom na najpotrebitije stanovnike.

Projekt je predstavila voditeljica promocije Nikolina Jureković (IMPACT, obrt za savjetovanje i poslovno upravljanje).

Ovaj je projekt sufinancirala Europska unija iz Europskog socijalnog fonda, Operativnog programa Učinkoviti ljudski potencijali 2014-2020. Odobren je kroz Otvoreni javni poziv „Zaželi – program zapošljavanja žena – faza II”. Projekt se financira sredstvima Europske unije u 100% iznosu ukupne vrijednosti 1.311.030,93 kn.

Općina Staro Petrovo Selo već ima iskustva u provedbi istih i sličnih projekata. Tako je u suradnji s HZZ-om 2016. godine provela program „Pomoć u kući starijim osobama“, putem kojeg je zaposlila 15 žena koje su pružale uslugu pomoći u kući za 120 korisnika. Isto tako, općina je 2018. provela projekt „Povećanje kvalitete života osoba u nepovoljnom položaju u lokalnoj zajednici“ iz “Zaželi – Program zapošljavanja žena”, čiji je ovaj projektni prijedlog svojevrsni nastavak, kao i projekt „Centar za edukaciju nezaposlenih osoba“ financiranog kroz ESF.

Trajanje ovog projekta je 18 mjeseci (05. listopada 2020. – 05. travanja 2022. godine). Cilj projekta je povećati kvalitetu života stanovnicima starijim od 65 godina s područja općine Staro Petrovo Selo kroz pružanje socijalne usluge pomoći u kući. Pomoć u kući ostvarit će 90 najpotrebitijih. Kroz projekt će se također zaposliti 15 educiranih njegovateljica koje pripadaju skupini osoba u riziku. Na taj način spriječit će se socijalna isključenost dviju najugroženijih skupina na području općine SPS i omogućit će im se dostojanstven život kakav zaslužuju.

Provedba projekta rezultirat će sljedećim ishodima: poboljšat će se pristup tržištu rada za 15 žena u nepovoljnom položaju, osigurat će se adekvatna skrb i podrška za 90 potrebitih članova zajednice; smanjit će se stopa nezaposlenosti žena na području općine te unaprijediti opća svijest o važnosti postizanja društvene kohezije.

Uz sve navedeno – zapošljavanjem 15 žena, pripadnica ciljne skupine, osnažit će se i unaprijediti njihov radni potencijal, a istodobno će doći do razvoja deficitarne socijalne usluge, te ujedno potaknuti socijalnu uključenost i povećati razinu kvalitete života krajnjih korisnika.

Kroz provedbu ostvarit će se bolja suradnja jedinice lokalne samouprave i institucija što će omogućiti daljnje razvijanje i zajedničko planiranje prijenosa primjera dobre prakse odnosno širenja različitih vrsta socijalnih usluga, broja pružatelja kao i različitih skupina korisnika. Pozivamo sve da prate provedbu aktivnosti projekta putem web stranice i Facebook stranice projekta.

Komentari
Prethodni članakNezaposlenost mladih na zabrinjavajućoj razini, Hrvatska gora od europskog prosjeka
Sljedeći članakNova Gradiška: Sve češće dragovoljne predaje oružja