U Velikoj vijećnici županijske uprave danas je održan radni sastanak s temom realizacije projekta razvoja infrastrukture širokopojasnog pristupa u područjima u kojima ne postoji dostatan komercijalni interes za ulaganja prihvatljivih za financiranje iz EU fondova za obuhvat “Brodsko-posavska županija B”. Na današnjem sastanku, uz župana Danijela Marušića, njegovog zamjenika Marka Šimića i pročelnika pojedinih resornih tijela BPŽ (Miroslav Jarić i Tomislav Delač) te načelnika i predstavnika općina koje projekt obuhvaća, nazočili su i odgovorni voditelji projekta iz tvrtke Hrvatski telekom d.d, odgovorne osobe izvođača iz tvrtke Roaming d.o.o te predstavnik tvrtke zadužene za stručni nadzor Trames d.o.o.
Na sastanku je rečeno kako je suvremena komunikacijska infrastruktura velikih brzina važan pokretač razvoja ekonomije, kako za gospodarske subjekte i institucije, kućanstva tako i za privlačenje novih investicija. Na području ovog Projekta stanovnicima općina Donji Andrijevci, Garčin, Gornja Vrba, Gundinci, Klakar, Oprisavci, Sikirevci, Slavonski Šamac, Velika Kopanica i Vrpolje omogućit će se kvalitetniji i brži pristup internetu, povećanje gospodarskih aktivnosti, nesmetan ra od kuće kao i praćenje škole na daljinu. To će pridonijeti povećanju atraktivnosti općina koja će lokalnoj zajednici omogućiti privlačenje novi investitora kao i povećanje efikasnosti usluga.
Obuhvat EUBB projekta Brodsko-posavska županija – istok uključuje općine općina Donji Andrijevci, Garčin, Gornja Vrba, Gundinci, Klakar, Oprisavci, Sikirevci, Slavonski Šamac, Velika Kopanica i Vrpolje. Potencijalni korisnici finalnog projekta razvoja širokopojasnog interneta (PRŠI) su 7.645 “bijelih” adresa (područja gdje ne postoji odgovarajuća širokopojasna infrastruktura) kao i 8.342 poslovnih i javnih.
Prema Ugovoru RH MAFFEU, korisnik 47.229.739,98 kuna vrijednog projekta je Hrvatski telekom dok je Brodsko-posavska županija partner na projektu, a iznos bespovratnih sredstava je 18.072.533,18 kn. Ugovorom je definirana simetrična brzina mreže od 100 Mbit/s (ultra brzi pristup) za 90% privatnih te za 91,74% poslovnih i javnih korisnika.
Aktivnosti na projektu uključuju projektiranje, građenje te nabavu i ugradnju materijala. Projektiranje uključuje sve projektantske, geodetske i ostale usluge potrebne da se pripremi projektna dokumentacija i ostvare svi potrebni preduvjeti za građenje pasivnog dijela FTTH mreža za ranije utvrđene 7.244 “bijele” adrese. Projektiranje uključuje i ishođenje svih potrebnih dozvola, suglasnosti, u slučajevima kada je to potrebno koje su propisane zakonima i važećim propisima kao što su lokacijska, građevinska i uporabna dozvola.
Građenje će obuhvatiti sve radove potrebne da se izgradi FTTH mreža prema projektnoj dokumentaciji, no ono uključuje i građevinske kabel-monterske radove, geodetske usluge uz izradu pripadajuće dokumentacije i ishođenje dozvola.
Za izradu koncepta projektnog rješenja utvrđeni su prioriteti prema kojima bi se mogla koristiti već izgrađena kabelska kanalizacija, već izgrađeni stupovi u vlasništvu HT-a ili HEP-a, odnosno, stupovi javne rasvjete u vlasništvu jedinica lokalne samouprave, unajmiti cijevi trećih osoba ili pristupiti građenju s drugim zainteresiranim stranama. Pod prioritetima je i izgradnja novih zračnih trasa sukladno prostorno-planskoj dokumentaciji, kao i novih podzemnih trasa i korištenje javnog dobra.
Na sastanku je zaključeno kako je za sljedeće korake u provedbi projekta potrebna suradnja i s jedinicama lokalne samouprave kao i javno-pravnim tijelima, posebice u dijelu usklađivanja stanja zemljišnih knjiga i katastra, uređivanja imovinsko-pravnih odnosa, dinamike u ishođenju uvjeta JPT (lokacijskih, građevinskih i uporabnih dozvola) te osiguravanju veće dostupnosti podataka o prostornim i urbanističkim planovima JLS.