Požega je bila domaćin radnog sastanka osam županija i njihovih predstavnika, pogođenih olujnim nevremenom 19. i 21. srpnja 2023. godine. Radni sastanak dogovoren je nakon zajedničkog sastanka u Ministarstvu financija, a vezanog uz upute oko raspodijele inicijalnih 20 milijuna eura iz Državnog proračuna, usmjerenih prema stradalim županijama za hitnu sanaciju šteta nastalih na stambenim objektima nužnima za život. Na sastanku su predstavnici Požeško-slavonske županije izložili svoja iskustva u provedbi modela pomoći koji su primijenili nakon prirodne nepogode 2021. godine. Tada, kao i sada, Vlada Republike Hrvatske donijela je odluku o pomoći sugrađanima pogođenih područja, a na županijama je da procedure procjena šteta, utvrđivanja kriterija i u konačnici isplate sredstava odrade u što kraćem roku.

Uz požeško-slavonsku županicu Antoniju Jozić koja je bila domaći radnoga sastanka, nazočili su: dr.sc. Danijel Marušić župan Brodsko-posavske županije, Damir Dekanić župan Vukovarsko-srijemske županije, Željko Kolar župan Krapinsko-zagorske županije, Martina Furdek – Hajdin županica Karlovačke županije, Damir Tomljenović zamjenik župana Zagrebačke županije, Mihael Jurić zamjenik župana Sisačko-moslavačke županije, Mato Lukić zamjenik župana Osječko-baranjske županije,  glavna tajnica Hrvatske zajednice županija Melita Pavlek te pročelnici i djelatnici županija.

Po isteku roka za prijavu štete, operativne službe žurno pristupaju provedbi kako bi sredstva čim prije bila na računima građana, a s obzirom na razmjere štete i zakonske rokove očekuje se kako će procedure u svim županijama biti završene polovicom rujna.

U Brodsko-posavskoj županiji predano je preko 6 394 obrazaca prijave štete samo na stambenim  i gospodarskim objektima, a povjerenstva izlaze na procjenu štete nastale na stambenim objektima, poljoprivrednim usjevima i ostaloj imovini građana. U olujnom nevremenu u Brodsko-posavskoj županiji oštećeno je 18 škola, od kojih je na 11 obrazovnih ustanova potrebna sanacija, a 5 obrazovnih ustanova je teže oštećeno. Ukupan iznos štete na obrazovnim ustanovama iznosi 1 milijun eura. 

Na radnom sastanku čelnika cilj je bio dogovoriti izjednačavanje procedure i kriterija za raspodjelu sredstava u svih osam županija prema modelu raspodijele sredstava koji je korišten prilikom prirodne nepogode u Požeško-slavonskoj županiji 2021. godine.

Uz oštećenja na stambenim objektima građana, govorilo se i o posljedicama nevremena na objektima javne infrastrukture i poljoprivrednim usjevima na kojima su zabilježene velike štete, posebice u najviše pogođenim županijama, Vukovarsko-srijemskoj, Brodsko-posavskoj i Požeško-slavonskoj županiji. 

Izvor: BPŽ

Komentari
Prethodni članakUdruga gluhih i nagluhih Nova Gradiška upozorava na lažno prikupljanje donacija
Sljedeći članakSutra u Vrbju proslava Dana općine i blagdan svetog Roka