Kod HRT-ova odašiljača na Psunju i spomenika poginulim braniteljima danas je obilježena 24. obljetnica utemeljenja Samostalne psunjske satnije. Pripadnici postrojbe i gosti prisjetili su se ratnih događanja i obrane odašiljača HRT-a i Psunja kao strateški važnog područja za rat u zapadnoj Slavoniji.

U obrani Psunja i odašiljača poginulo je petnaest, a ranjeno trideset pripadnika Satnije kojom su zapovijedali Alojz Sokić i Luka Zec.  Uz majke, očeve i rodbinu poginulih hrvatskih branitelja i njihovih suboraca, skupu sjećanja na poginule nazočio je ratni zapovjednik 121. novogradiške brigade Josip Mikšić, predstavnici Udruge dragovoljaca domovinskog rata Čavle kod Rijeke, predstavnici osnovne škole Cernik s ravnateljicom Rezom Benković i načelnik općine Cernik, Nikola Jugović, predstavnici grada Nova Gradiška, dogradonačelnica mr. Ljiljana Lukačević i dogradonačelnik Dario Ban.

Samostalna psunjska satnija, sa zapovjednikom brigadirom satnikom Lukom Zecom već je sredinom lipnja 1991. godine, kroz koju je prošlo 160 dragovoljaca iz Cernika i okolice, pa do kraja domovinskog rata, imala veoma važan zadatak. Cijelo ratno razdoblje čuvala je Odašiljač Psunj Radiotelevizije Zagreb i cestovnu komunikaciju Nova Gradiška – Pakrac na ovom dijelu Brezova Polja. Za neprijatelja ovo je bio vrlo važan teren i objekat, ali nikada ga nisu zauzeli.

Zapovjednici Alojz Sokić i Luka Zec, s ponosom se prisjećaju hrabrosti i odlučnosti svojih suboraca koji cijeli rat niti jednog dana nisu ovo područje prepustili agresorskim snagama. Na obrani Psunja i odašiljača HRT-a ranjena su 32 dragovoljca Samostalne psunjske satnije. Poginuli su Stjepan Škrobić i Ivan Matošević iz Cerničke Šagovine, Robert Petanić iz Nove Gradiške, Zlatko Žajgar iz Nove Gradiške, Ivan Đakić, Milan Cindrić i Nikola Lončar iz Vrbove, Josip Mikolčević iz Gunjavaca, Zvonko Marinović iz Baćindola, Tomislav Ordanić, Zoran Terzić, Franjo Kumić, Milan Kurjaković, Stanislav Marić i Zlatko Golubić iz Cernika.

Uz Psunjsku satniju veže se i činjenica da je u svojim redovima imala čak trojicu maloljetnika, ali i vlastitog dušebrižnika  fra Vjenceslava Janjića, bivšeg gvardijana franjevačkog samostana u Cerniku. Prostor na kojem se nalazi odašiljač HRT-a  bio je strateški važno područje za vođenje ratnih operacija na čitavom novogradiškom području, ali i od velikog interesa za obranu grada. Zrakoplovstvo bivše JNA u nekoliko je navrata bombardiralo i raketiralo odašiljač u namjeri da ga sruši, ali bezuspješno.

Autor: Željko Idžotić

Komentari
Prethodni članak2. manifestacija “Diko moja priko kola priđi”
Sljedeći članak7. Sabor HDSSB-a održat će se 8. listopada