Hitna medicinska služba jedina je žurna služba u Hrvatskoj čiji djelatnici nemaju pravo na beneficirani radni staž. Naš posao je zahtjevan te smo kontinuirano izloženi visokoj razini stresa što utječe na naše psihičko i fizičko zdravlje pa time i sposobnost za kvalitetno obavljanje posla u kojem je istovremeno važna kognitivna i fizička spremnost”, upozoravaju zaposlenici Zavoda za hitnu medicinu koji su jučer diljem Hrvatske simboličnim paljenjem sirena u 12 sati poručili Vladi i ministru Viliju Berošu da je vrijeme da isprave grešku koju je 1998. godine napravio ondašnji ministar zdravstva Andrija Hebrang kad je, kako navode, hitnjacima ukinuo beneficirani radni staž i stavio ih u nepovoljan položaj naspram drugih profesionalnih interventnih službi.

“Danas se od jednog hitnjaka očekuje da sa 67 godina može kvalitetno odraditi posao gdje su u pitanju ljudski životi. Pri tome treba imati na umu da sa 67 godina više niste u stanju nositi osobu s četvrtog kata neke zgrade koja zajedno s nosilima teži više od 100 kg, kao niti donositi brze odluke. Djelatnik hitne medicinske pomoći nema svoju ambulantu, već se vrlo često nađe u situciji pružanja prve pomoći u kanalu, šumi, vinogradu, zgradi bez lifta odnosno na svim mjestima na kojima se kreću ljudi i na koncu na tim mjestima treba ih stručno zbrinuti ma kakvi god uvjeti bili”, ističu.

Najviše , dodaju, ispaštaju naši pacijenti kojima je nemoguće garantirati odgovarajuću prvu pomoć, kao i djelatnici hitne medicinske pomoći koji zadnjih godina svog radnog staža velik dio vremena provode po bolovanjima i fizikalnim terapijama jer nisu više u mogućnosti obavljati posao u kojem su psihički i fizički “izgorjeli”. S kolegama iz Hitne medicinske pomoći jučer su se solidarizirali i članovi Javne vatrogasne postrojbe Nova Gradiška oglašavanjem sirene točno u podne.

Komentari
Prethodni članakU Novoj Kapeli tradicionalni godišnji robni i stočni sajam
Sljedeći članakNa komemoraciji za Damira Tomljanovića Gavrana i Novogradiščani