Jučer je na Plitvicama obilježena 25. obljetnica “Krvavog Uskrsa”. 31. ožujka 1991. godine pale su prve žrtve u Domovinskom ratu prilikom incidenta sukobljenih strana. Redarstvenici MUP-a Republike Hrvatske s jedne strane i naoružani krajinski teroristi s druge u izravnom oružanom sukobu izgubili su po jednog pripadnika postrojbi. Redarstvenici MUP-a upali su u zasjedu pobunjenih Srba kod Plitvica, pri čemu je s hrvatske strane poginuo dvadesetdvogodišnji Josip Jović iz Aržana.
Etničke napetosti koje su, kao posljedica projekta velikosrpske ekspanzije u SFRJ, eskalirale krajem 80-ih godina i postale jedan od katalizatora procesa koji su doveli do velikosrpske oružane agresije na Republiku Hrvatsku te Domovinskog rata, kao obrambenog čina, iznenadile su pripadnike domaćih snaga.
Spomenuti događaji zahtijevali su neodložnu intervenciju hrvatskih redarstvenih snaga kako bi se uspostavio red i mir na tom području. Nekoliko stotina pripadnika specijalne postrojbe MUP-a Rakitje, kojom je zapovijedao načelnik GSOS-a RH general zbora Josip Lucić, specijalne postrojbe MUP-a Kumrovec te antiterorističke jedinice Lučko krenulo je noć uoči Uskrsa put Plitvica. U ranim jutarnjim satima 31. ožujka, na glavnom pravcu kretanja, kolona vozila s hrvatskim specijalcima napadnuta je iz zasjede na glavnoj prometnici nedaleko od plitvičkih hotela i pratećih objekata. Na kolonu je otvorena vatra iz okolne šume, u autobus pun hrvatskih redarstvenika uletjela je tromblonska mina, na sreću, neizvučenog osigurača, te nije eksplodirala. Munjeviti izlazak iz vozila, zalijeganje uz cestu, otvaranje vatre u pravcu iz kojeg je pucano, napredovanje po dubokom snijegu koji je tog Uskrsa okovao Plitvice.
Sukob je potrajao nekoliko sati tog prijepodneva, a pobunjenici su bili prisiljeni povlačiti se. Prema policijskim izvješćima uhićeno je devet pobunjenika, među njima i Goran Hadžić, član Glavnog odbora SDS-a i Borivoje Savić, tajnik Izvršnog odbora SDS-a Vukovara. U novinskim isječcima iz tog vremena stoji da su baš krenuli na sastanak u Titovu Korenicu, a za pojasnom su imali pištolj magnumom 357. Njih se sprovodi do Slunja, gdje je nastavljena kriminalistička obrada.
25 godina poslije obitelj poginulog Josipa Jovića položila je vijenac kod spomen obilježja, a zajednički vijenac Predsjednice, Vlade i Sabora položili su predsjednik Sabora Željko Reiner, prvi potpredsjednik Vlade Tomislav Karamarko i izaslanik Predsjednice Ante Deur. Zajednički vijenac za sve hrvatske branitelje položili su najuspješniji učenici Osnovne škole “Plitvička jezera”, a za njima Ministar unutarnjih poslova Vlaho Orepić , Ministar branitelja Tomo Medved i zamjenik Ministra obrane Tomislav Ivić s pridruženim izaslanstvima Ravnateljstva policija i Oružanih snaga, izaslanstva županija Ličko – senjske i Splitsko – dalmatinske, te općine Plitvička jezera na čelu s županom Milanom Kolićem i načelnikom Borisom Luketićem. Vijence su položili i članovi Udruga “Tigar ’90/’91” Rakitje, Antiterorističke jedinice “Lučko” i Posebne jedinice “Kumrovec ’90”, Prvi hrvatski redarstvenik, Specijalne policije iz Domovinskog rata i Hrvatskog generalskog zbora, te brojni drugi. Molitvu je vodio vojni biskup mons. Jure Bogdan.
Malobrojni Novogradiščani nazočili su danu sjećanja na prvu žrtvu u Domovinskom ratu, te su također tom prilikom zapalili svijeću i odali dužnu počast Josipu Joviću i svim poginulim i preminulim hrvatskim braniteljima.
no images were found