U današnje vrijeme često se spominje tema kako i na koji način moramo gospodariti s otpadom. U republici Hrvatskoj imamo dosta ozbiljnih problema s količinama proizvedenog otpada, jer nam je dužnost i obveza iz godine u godinu smanjivati količine otpada koje završavaju na odlagalištima diljem lijepe naše.

Svaki čovjek mora svjesno podnijeti dio tereta kako bismo osigurali ljudsko zdravlje i sačuvali prirodni okoliš. Jedan od preduvjeta za očuvanje prirode je pravodobna i kvalitetna informiranost i educiranost građana.

Nekontrolirano odlaganje otpada pripada vremenu u kojem se priroda brinula za njegovo zbrinjavanje. Otpad se bacao u rijeke, potoke, kanale, šume itd. Plastika, staklo, metali i razni kemijski proizvodi su u svakodnevnoj upotrebi, a najviše otpada dolazi od predmeta s jednokratnom upotrebom.

Plastične boce, plastične vrećice, plastična ambalaža i drugi slični proizvodi svakodnevno završavaju u posudi za odlaganje otpadom, a nažalost nerijetko i odbačeno u prirodu.

Troškovi zbrinjavanja otpada su neizbježni. Svako kućanstvo proizvodi otpad, i svako kućanstvo je dužno snositi troškove za zbrinjavanje navedenog otpada. Međutim, troškovi se znatno mogu smanjiti pravilnim gospodarenjem otpadom, od trenutka odvajanja korisnog otpada koji se može recikliranjem preraditi u novi proizvod. Korisnicima je i zakonska dužnost odvojeno predavati ili reciklirati sve vrste otpada poput papira, plastike, stakla, tekstila, metala, folije, bio otpada itd. Isto tako, zakonska dužnost je komunalnog poduzeća da taj isti otpad preda dalje na ponovnu uporabu za dobivanje novog proizvoda.

Odlagalište d.o.o. koje se bavi gospodarenjem komunalnim i neopasnim otpadom ima dužnost educirati sve korisnike kako i na koji način smanjiti ukupnu količinu otpada koja završava na odlagalištu Šagulje-Ivik. Za tu namjenu svim korisnicima su podijeljene kante ili vreće za papir i plastiku, te su svi korisnici dobili na kućne adrese i upute koja vrsta papira i plastike se odvojeno predaje.

Odlagalište d.o.o. je u suradnji s gradom Novom Gradiškom te općinama Rešetari, Staro Petrovo Selo, Cernik, Dragalić, Gornji Bogićevci i Stara Gradiška kupilo Mobilno reciklažno dvorište (MRD) koje služi za prikupljanje i privremeno skladištenje manjih količina iskoristivog i problematičnog otpada iz kućanstva. MRD će služiti za prikupljanje 26 različitih vrsta otpada poput: stakla, tekstila, boje i lakovi, žarulje, baterije, otpadna ulja, jestiva ulja, kiseline, lužine, električni otpad itd. Svi korisnici će na vrijeme dobiti upute o radu MRD.

– Zaista dosta radimo na polju gospodarenja otpadom (izgradnja reciklažnog dvorišta, ni izrada projektno-tehničke dokumentacije za izgradnju Sortirnice i Kompostane, reciklažno dvorište za građevinski otpad), a sve kako bismo omogućili svim našim korisnicima da recikliraju sve vrste otpada u svrhu smanjenja ostalog otpada koji završava na odlagalištu. Nažalost, uz sav naš trud i dalje vidimo gomilanje otpada ili nekontrolirano odlaganje otpada po gradskim kontejnerima, po zelenim otocima i pitamo se do kada će nekolicina građana odlagati otpad suprotno zakonskim i podzakonskim aktima. Pitamo se što još moramo napraviti da bi promijenili loše navike kod naših građana po pitanju gospodarenja otpadom? Kako i na koji način smanjiti ukupnu količinu otpada koju proizvedemo u svakodnevnom životu? – rekao je direktor Odlagališta d.o.o. Marijan Furić

Osim kvalitetnim recikliranjem svih korisnih vrsta otpada, trebali bismo izbjegavati potrošačke navike prilikom kupovine u trgovačkim lancima.

Izbjegavajmo kupnju proizvoda s plastičnom ambalažom. Izbjegavajmo plastične vrećice.

Jedna osoba u prosijeku upotrijebi oko 1000 plastičnih vrećica godišnje, a potrebno je 1000 godina da bi se jedna vrećica razgradila. Nosite u kupovinu uvijek sa sobom vlastitu vrećicu za višekratnu upotrebu.

Ne kupujte nepotrebne stvari, jer trgovački centri nam nude tisuće artikala koje kupujemo i nakon nekog vremena bacamo u spremnik za otpad.

Kupujmo proizvode u refuzi (voće, povrće),
Kupujmo proizvode u staklenoj ambalaži jer staklo se može reciklirati,
Kupujmo proizvode u kartonskoj ambalaži jer se karton može reciklirati,
Odjevne predmete donirajte ili odložite na za to predviđeno mjesto.
Namještaj ne bacajte on se također može popraviti ili mu se uz malo promišljanja može naći nova namjena, ili ga darujte drugima onima koji ga žele koristiti.
Sve vrste metala također možemo ponovno upotrijebiti kao sirovinu u daljnjoj proizvodnji.

Ponovnim korištenjem odbačenog otpada, pozitivno utječemo na okoliš i prirodu na način da smanjujemo količinu otpada koja završava na odlagalištu. Smanjujemo troškove zbrinjavanja otpada, i s navedenim provodimo Zakonske odredbe u cijelosti.

Projekt je sufinancirala Europska Unija iz Kohezijskog fonda.  Sadržaj emitiranog materijala isključiva je odgovornost Grada Nove Gradiške.

Foto: Ilustracija

Komentari
Prethodni članakIskoristite priliku: Za uvođenje solarnoga grijanja u kućanstvima do 75.000 kuna
Sljedeći članakVlaović je zatražio subvencioniranje ekološki prihvatljivog energenta za Brođane