Cilj je pomoći vinarima da svoja vina plasiraju na tržište i da im budu smanjene barijere koje su ih do sada ograničavale u poslovanju. Novi Zakon o vinu uskoro će u Sabor, a njime će biti decentralizirano ocjenjivanje vina, doći će do uvođenja većih kontrola i administrativnog rasterećenja od 33 posto u odnosu na postojeće propise.
SLAVONSKI BROD – Kako se i Slavonija nalazi među bitnim hrvatskim vinogradarskim regijama, mnogima će puno značiti vijest o danas objavljenom Natječaju za mjeru Informiranje u državama članicama iz Nacionalnog programa pomoći sektoru vina od 2019. do 2023. Za tu je mjeru u tekućoj godini predviđeno 260 tisuća eura.
– Ovo je prvi natječaj iz nove Vinske omotnice koju smo kreirali zajedno s vinarima i strukom prateći stvarne potrebe naših vinogradara i vinara koji su izrazili potrebu za jačom prezentacijom naših vina upravo na zajedničkom EU tržištu i mi smo uveli mjeru kojom im sufinanciramo upravo te aktivnosti. Cilj nam je pomoći vinarima da svoja vina plasiraju na tržište i da im maksimalno smanjimo opterećenja i administrativne barijere koje su ih do sada ograničavale u poslovanju. Zato smo pripremili novi Zakon o vinu koji će se uskoro naći u Saboru, a kojim decentraliziramo ocjenjivanja vina, uvodimo veću kontrolu na terenu te doprinosimo administrativnom rasterećenju od 33 posto u odnosu na postojeće propise. Ukidamo sve naknade za kontrole stavljanja vina u promet i evidencijske markice te uspostavljamo četiri nove vinogradarske regije: Slavonija i Hrvatsko Podunavlje, Hrvatska Istra i Kvarner, Dalmacija i Središnja bregovita Hrvatska. – izjavio je potpredsjednik Vlade i ministar poljoprivrede,Tomislav Tolušić
U okviru mjere Informiranje u državama članicama bit će financirane aktivnosti informiranja potrošača u državama članicama u pogledu odgovorne konzumacije vina i rizika povezanih sa štetnom konzumacijom vina te sustav zaštićenih oznaka izvornosti i zaštićenih oznaka zemljopisnog podrijetla Unije u pogledu posebne kakvoće, ugleda ili ostalih značajki koje vino ima zbog posebnog zemljopisnog okruženja ili podrijetla. Korisnici ove mjere mogu biti stručne organizacije, organizacije proizvođača vina, udruženja organizacija proizvođača vina, privremena ili stalna udruženja dvaju ili više proizvođača, sektorske organizacije i javna tijela utemeljena zakonom koja predstavljaju proizvođače vina, osim korisnika Državnog proračuna. Razina potpore iznosi do 80 posto ukupno prihvatljivih troškova i odnosi se na sredstva EU u iznosu do 50 posto i na razinu državne potpore proračuna Republike Hrvatske u iznosu do 30 posto.
Najviši iznos ukupno prihvatljivih troškova po projektu iznosi sto tisuča eura, a dozvoljeni troškovi su sudjelovanje u informativnim kampanjama, sudjelovanje na događanjima, sajmovima i izložbama od nacionalnog značaja ili značaja za Uniju, oglašavanje u medijima na tržištu država članica (tisak, televizija, radio, internet, društvene mreže), izrada i distribucija informativnih materijala za tržište država članica te administrativni troškovi i troškovi osoblja.
Rok za podnošenje prijava Agenciji za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju je do 28. veljače 2019. godine, a natječaj i obrasci potrebni za prijavu dostupni su OVDJE.
Izvor: Sbplus
Foto: Ilustracija