S 1. siječnja na snagu su stupile izmjene i dopune Zakona o trošarinama kojima se uvode određene izmjene za male proizvođače jakog alkoholnog pića (JAP), tzv. rakijaše.
S 1. siječnja na snagu su stupile izmjene i dopune Zakona o trošarinama kojima se uvode određene izmjene za male proizvođače jakog alkoholnog pića (JAP), tzv. rakijaše, piše glas-slavonije.hr.
No, u Područnom carinskom uredu Osijek (PCU) ističu i podsjećaju da obveze za rakiju proizvedenu u 2016. ostaju iste kao i prijašnjih godina. Jedna od njih je ukidanje obveze podnošenja godišnjeg obrasca za obračun trošarine za male proizvođače JAP-a. Ona, kao i druge novosti, a o čemu će Carinska uprava izvijestiti detaljnije idućih dana, kaže Sunča Cerovčec, voditeljica Službe za trošarine i posebne poreze PCU-a Osijek, imaju za cilj uvesti što više malih proizvođača u sustav naplate trošarina, što više smanjiti tu ilegalnu, sivu zonu koja je ostala i nakon oporezivanja proizvodnje rakije “u dvorištima” jer narod smo koji teško prihvaća novosti, pogotovo kada su one financijske obaveze.
Stalni nadzor
– Stalno se provode mjere kontrole, nadzora, no još uvijek ima dosta onih koji to ilegalno rade i upravo se s ovim mjerama htjelo doskočiti tomu – kaže Cerovčec.
Mnogi na pečenje rakije gledaju (samo) kao na tradiciju. – Je li proizvodnja konjaka u Francuskoj, palinke u Mađarskoj tradicija ili je zakonom i obvezama uokvirena?! – reagira na tu tezu proizvođač voćnih rakija i likera Goran Đanić iz Podgorača.
Zakon o trošarinama pod malim proizvođačem JAP-a podrazumijeva fizičku osobu koja alkoholna pića proizvodi za vlastite potrebe u količini koja ne prelazi 20 litara čistog alkohola (č.a.) godišnje po kućanstvu. Dužan je prijaviti nadležnoj carinarnici proizvodnju za vlastite potrebe i registrirati se u Registar trošarinskih obveznika, a trošarinu plaća 100 kuna ako je ispekao rakiju u kotlu obujma 40 – 100 litara, odnosno 200 kuna za veći kotao. U slučaju da ukupna proizvodnja za vlastite potrebe prijeđe 20 litara č.a. godišnje po kućanstvu, taj je “rakijaš” dužan, uz iznos godišnjeg paušala, platiti i trošarinu od 53 kn/l č.a. za proizvodnju iznad dopuštenih 20 l č.a. PCU je podsjetio da mali proizvođač sam obračunava i plaća trošarinu na alkohol ne čekajući nikakve uplatnice i formulare iz mjesno nadležnog carinskog ureda.
Podmiriti sve obveze
– Ispeče li se veća količina od neoporezivih 20 l, tada se uz ranije obračunati godišnji paušal samo na razliku iznad 20 l č.a., koji predstavlja oporezivi dio proizvedene rakije, dodatno obračunava i plaća puni iznos trošarine od 53 kn/l č.a., ističu u PCU te podsjećaju da je mali proizvođač najkasnije do 20. siječnja tekuće godine za proteklu, mjesno nadležnom CU-u dužan dostaviti godišnje izvješće o ukupno proizvedenoj količini JAP-a za vlastite potrebe, obujmu kotla i obračunatoj trošarini.
– Ako nije proizveo više od 20 l č.a. po kućanstvu, tada se u obrascu Godišnjeg izvješća ne popunjava tablica T-2 kao što to iz neznanja mnogi pogrešno čine, već samo tablica T-1 u kojoj se obračunava godišnji paušal ovisno o obujmu kotla. Krajnji rok za dostavu godišnjeg izvješća za 2016. o ukupno proizvedenoj količini JAP-a je 20. siječnja, a za uplatu trošarine je do 31. siječnja 2017., ističu u PCU Osijek, gdje naglašavaju da odredbe koje se odnose na prijavu za upis u Registar trošarinskih obveznika ostaju iste, odnosno svi mali proizvođači, neovisno o tome jesu li vlasnici kotla ili ga unajmljuju, obvezni su po Zakonu o trošarinama najkasnije osam dana prije početka proizvodnje registrirati se podnošenjem Prijave za upis u Registar trošarinskih obveznika mjesno nadležnom CU-u prema svome mjestu prebivališta. Jednom upisani kao mali proizvođači ne moraju se svake godine ponovo prijavljivati. Odjaviti se mogu u svakom trenu ako su prethodno podmirili sve obveze, a trošarinska obveza ne nastaje im za tekuću godinu u kojoj se do 30. lipnja odjave podnošenjem obrasca PUR-odjava. Ako je proizvođač i vlasnik kotla, odjaviti se može tek uz prethodno pečaćenje kotla na vlastiti pismeni zahtjev i trošak od 100 kuna. Kako navodi Celovčec, u 2015. na području PCU Osijek, što obuhvaća Osječku, Brodsku i Virovitičku županiju, bilo je prijavljeno 15.866 obveznika kao malih proizvođača, a koji su na ime paušala i trošarina u proračun RH uplatili 1.734.065 kn.
Izvor: Sbplus