Ministar rada i mirovinskog sustava Marin Piletić predstavio je novi Zakon o mirovinskom osiguranju (ZOMO) prema kojemu se uvodi trajni dodatak na mirovinu koji će umirovljenicima biti isplaćen u prosincu, a prosječna mirovina bi do kraja mandata ove Vlade trebala doći do 800 eura. Cilj mirovinske reforme, objasnio je, povećanje mirovina prema kojemu bi prosječna mirovina do 2028. godine trebala rasti na 800 eura. Planirano je da novi ZOMO na snagu stupi u srpnju.

Dodatni staž za majke za svako rođeno ili posvojeno dijete povećat će se sa šest na 12 mjeseci. Ta bi godina dodanog mirovinskog staža, najavljuje ministar, trebala donijeti tri posto veće mirovine u prosjeku po djetetu. Novost je i godišnji dodatak na mirovine, kolokvijalna “trinaesta mirovina” koji će biti trajno mirovinsko pravo. Dodatak će ovisiti o godinama staža, a o iznosu će Vlada odlučivati u listopadu. Piletić tvrdi da će to sasvim sigurno biti više od pet eura po godini što se spominjalo u javnosti. Malo dobrih vijesti stiže korisnicima najnižih mirovina kojih je oko 319.000 tisuća. Stići će im povećanje mirovine za tri posto, a prema izračunu Mirovina.hr to bi bilo oko deset eura više svaki mjesec.

Promjene su vezane i uz kasniji odlazak u mirovinu, odnosno nastavak rada nakon stjecanja uvjeta za starosnu koji država sada nagrađuje s 0,45 posto većom mirovinom po svakom mjesecu. Dosadašnje ograničenje se ukida te uvjeta staža više neće biti, a bonifikacija će se moći dobiti i za razdoblje rada duljeg od pet godina. Uvjet će biti najmanje 65 godina starosti. Korisnicima prijevremene starosne mirovine ona će biti ukinuta kada napune 70 godina. Ova će promjena obuhvatiti oko 120.000 korisnika, a mirovina će im biti povećana za 55 eura.

Također, predlaže se povećanje najniže mirovine sa 103 posto AVM-a na 106 posto, a vezano za obiteljske mirovine, briše se uvjet za postojanje izvanbračne zajednice najranije na dan 28. ožujka 2008. kako bi i izvanbračni partneri mogli koristiti obiteljsku mirovinu.

Novi zakon predviđa promjene i za rad nakon odlaska u mirovinu. Umirovljenici sada mogu raditi na pola radnog vremena uz isplatu cijele mirovine, a Vlada uvodi mogućnosti rada na puno radno vrijeme uz pola mirovine i to nakon 65. godine života.

Foto: Ilustracija/Mirovina.hr

Ostatak članka pročitajte na: Net.hr

Komentari
Prethodni članakVeselo i razigrano: Započela manifestacija “Uskrs u Gradskom parku”
Sljedeći članakIzvrsni uspjesi učenika i profesora novogradiške Gimnazije