Psi se u Hrvatskoj više ne moraju cijepiti protiv bjesnoće svake godine, nego u skladu s uputama proizvođača cjepiva, a to je uglavnom svake do tri godine. Naime, iako cjepiva protiv bjesnoće djeluju dvije ili tri godine, sve do ove godine u Hrvatskoj je bila obveza cijepljenja pasa svake godine.

Kako se godinama, u suradnji sa zemljama u okruženju, radilo na tome da se iskorijeni bjesnoća kod divljih životinja, sada su se stekli uvjeti da se Hrvatsku može proglasiti zemljom u kojoj bjesnoće nema. Na društvenim mrežama vlasnici pasa objavljuju, između ostaloga, kako im veterinari prilikom cijepljenja pasa ovih dana nisu napomenuli da mogu birati vakcinu pa su pse cijepili onom čija imunost traje samo godinu dana.

No, problem su manje sredine gdje ljudi nemaju veliki izbor veterinara koji su, nezadovoljni time što je cijena cijepljenja ostala ista, 120 kuna plus PDV, nabavili isključivo cjepivo proizvođača čija je ‘valjanost’ samo godinu dana. Na njih ni Hrvatska veterinarska komora ne može utjecati jer ne rade ništa protuzakonito.

Za produljenje roka valjanosti cijepljenja već godinama zalagali su se i veterinari, a Prijatelji životinja tražili su to i peticijom koju su pokrenuli prije četiri godine. Iako je posljednji slučaj bjesnoće u Hrvatskoj zabilježen početkom 2014., bijesna lisica u Zagrebačkoj županiji, Ministarstvo poljoprivrede ove zahtjeve odbijalo je uz obrazloženje da će to biti moguće tek kada Hrvatska bude imala status zemlje slobodne od bjesnoće.

Najavljivali su to još 2018., no u izvještaju Nastavnog zavoda za javno zdravstvo “Andrija Štampar”, objavljenom povodom obilježavanja Svjetskog dana borbe protiv bjesnoće u rujnu 2020., navodi se da se još uvijek čeka službena objava Uprave za veterinarstvo i sigurnost hrane pri Ministarstvu poljoprivrede RH. Kako je cilj Europske unije da cijela Europa bude proglašena slobodnom od bjesnoće do 2020., zbog čega i financira oralno cijepljenje lisica putem EU fondova koje se provodi i u Hrvatskoj, Ministarstvo poljoprivrede, prema svemu sudeći, promijenilo je dosadašnju jednogodišnju obvezu cijepljenja i bez ove službene objave.

Tako će se psi po novome cijepiti nakon godinu, dvije ili tri, ovisno o tome što piše na uputama cjepiva. Ova Naredba ipak je iznenadila neke od veterinara koji su se i sami zalagali za produljenje rokova i naglašavali da se psi nepotrebno cijepe svake godine. Neki pak kažu da iz Ministarstva poljoprivrede o novoj naredbi nikoga unaprijed nisu obavijestili, piše Večernjilist.

Komentari
Prethodni članak„Rudarska greblica“ postala 29. hrvatski proizvod zaštićenog naziva u Europskoj uniji
Sljedeći članakNovogradiščani imaju nove župnike vlč. Marija Sanića i Marija Matijevića