Na temelju raspisanog natječaja za suradnju sa školama koje provode obrazovanje pripadnika hrvatske manjine u inozemstvu MZOS je za školsku godinu 2016./2017. Osnovnoj školi Ante Starčevića iz Rešetara dodijelio financijsku potporu za projekt s osnovnom školom iz Rumunjske, grada Lupac. “Naš zavičajni govor” tema je projekta koja će biti osnovna poveznica i motivacija za suradnju i učenje. Učenici će kroz različite projektne aktivnosti razvijati literarne sposobnosti, čitateljski interes i kulturu.
U sklopu projekta ovih dana u Rešetarima gostuju učitelji i učenici iz Rumunjske. Danas su održane radionice za učenike, prijem kod načelnika općine Zlatka Age i komemorativni skup “Da se ne zaboravi” u spomen na poginule hrvatske branitelje. Nakon toga sudinici projekta obišli su “Posavsku poučnu cestu”. U subotu, 17. rujna, gosti će prisustvovati XIX. rešetaračkom susretu pjesnika i predstavljanju zbornika mladih pjesnika te zbornika pjesnika rešetaračkog susreta.
U goste su došli i prijatelji iz Makedonije na čelu s ravnateljicom osnovne škole iz općine Ilinden Dušankom Krstevskom. Naime u planu je zajednički projekt škole domaćina i škole iz Makedonije pod nazivom “Most prijateljstva” koji je planiran u kurikulumu škole kao jedan od budućih projekata tijekom ove školske godine. Susretu je nazočila i viša savjetnica iz Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta Jasna Aničić, prof. nadležna za hrvatsku nastavu u inozemstvu koja je izrekla sve riječi pohvale provoditeljima projekta, domaćinu načelniku Općine, ali i onima koji su najviše zaslužni za povezivanje Rešetara i inozemstva, KLD-u “Rešetari”.
Ravnatelj osnovne škole domaćina, Tihomir Batalo, opravdano je ponosan na rad djelatnika ustanove i učenika. Do sad su realizirali nekoliko projekata i to vrlo uspješno, a također očekuje i uspješnost projekta “Naš zavičajni govor”. Prijateljstvo s gostima iz Rumunjske svakako neće završiti provedbom zajedničkog projekta, pa ravnatelj ističe kako i dalje planiraju suradnju. Petar Hacegan, profesor hrvatskog jezika i književnosti u Rumunjskoj, te predsjednik demokratskog saveza Hrvata u Rumunjskoj smatra kako obnaša časnu dužnost i vidi prostor za daljni rad. Učenje po modelu smatra najboljom metodom učenja i stoga vrlo rado sudjeluje u ovakvim projektima. Voditelj je tima iz Rumunjske, a projektom je i više nego zadovoljan. Podršku u ime Matice hrvatskih iseljenika dala je tajnica Dijana Mašala Perković, jer omogućuje razmjenu učenika škola partnera i širi suradnju s drugim školama s ciljem očuvanja hrvatskog identiteta u drugim državama.
Načelnik općine Rešetari, Zlatko Aga, istaknuo je važnost suradnje s prijateljskim općinama, djecom i roditeljima ,a pohvalio je rad djelatnika Osnovne škole koji provode ovaj hvale vrijedan projekt. Zahvalio je Županiji brodsko – posavskoj na podršci, a gostima poželio dobrodošlicu.
Projekt završava 18. rujna 2016. Svetom Misom u Župnoj crkvi Krista Kralja u Rešetarima te ispraćajem gostiju iz Rumunjske.
no images were found