Osnovna škola Ante Starčevića Rešetari poznata je po brojnim aktivnostima koje provode tijekom godine, a jedan od zanimljivijih i upečatljivijih je projekt ”Naš zavičajni govor” koji u suradnji sa školom iz Lupaca provode već 4 godine. Projekt je to koji, osim što doprinosi razvoju učenika, te upoznavanju kultura i običaja, razvija mnoštvo emocija i sklapa brojna prijateljstva.
Tako je početkom ove godine osnovna škola Ante Starčevića Rešetari bila domaćin učenicima iz Rumunjske, u travnju su realizirali uzvratni posjet prijateljskoj općini Lupac u okviru projekta, a prošloga vikenda ponovno su učenici iz Općine Lupac posjetili Rešetare, malo mjesto velikoga srca.
Na temelju natječaja MZO-a za suradnju sa školama koje obrazuju pripadnike hrvatske nacionalne manjine u inozemstvu i Povelje o prijateljstvu koja je potpisana između općine Rešetari i Lupac. U općini Rešetari boravilo je šest učenika u pratnji učitelja koji su zajedno s njima sudjelovali na brojnim aktivnostima koje su za goste pripremili domaćini iz OŠ Ante Starčevića.
Glavni cilj projekta, skriven je u samom nazivu ”Naš zajednički govor”, a to je očuvanje tradicije našega kraja, jezika, zavičajnog govora slavonske ikavice, te kulturne baštine Hrvatske.
U petak je organiziran doček učenika iz osnovne škole Lupac nakon kojega su smješteni u obiteljske kuće domaćina – građana Rešetara, odnosno učenika osnovne škole Ante Starčevića i s time je uslijedio nezaboravan vikend za sve sudionike u projektu.
Subota je bila rezervirana za promociju XI. zbornika mladih pjesnika u Vatrogasnom domu u Rešetarima u okviru XXI. rešetaračkog susreta pjesnika. Na događanju su prisustvovali učenici čije su pjesme objavljene u zborniku mladih te učenici gosti iz Rumunjske u pratnji svojih domaćina.
Nedjelja je započela Svetom misom u župnoj crkvi, nakon toga gosti i domaćini krenuli su na nezaboravni izlet na Vinkovačke jeseni, posebni ručak u Kući dida Tunje, a dan je priveden kraju razgledavanjem neizostavne tvrđe u Slavonskom Brodu.
Jučerašnji, zadnji dan, bio je u detalje organiziran. Djeca su prisustvovala satu hrvatskog jezika. Zatim je uslijedila radionica na temu ”Naš zavičajni govor” – radionica na kojoj su sudionici upoznali pjesnike našeg kraja, interpretativno čitali njihove pjesme, crtali motive iz pjesama, a rezultat radionice bilo je stvaranje zajedničke e – knjige pomoću web alata.
Svečano je zaključen boravak u Rešetarima, obilježavanjem manifestacije ”Da se ne zaboravi”. Tradicionalno je to sjećanje na poginule branitelje s područja općine Rešetari, njih 28.
Ponosan i sretan je ravnatelj OŠ Ante Starčevića, Tihomir Batalo, koji je dodao kako će njegovati ovo prijateljstvo i dalje.
-”Kako naši, tako i gostujući učenici pomoću ovoga projekta se razvijaju, stoga ćemo se potruditi da ovo postane tradicija. Naši odnosi su utemeljeni i održivi i veselimo se budućim susretima i druženjima”.
no images were found