Tko je narod da zna kakve su štete nastale od poplava i kako će se to sanirati? Zašto bi uopće načelnik Općine Dragalić u kojoj se na istim mjestima uzastopno događaju poplave objasnio narodu u čemu je problem i kako to riješiti?! Kome su uopće bitni Medari, Trnava, Poljane, Donji Bogićevci, Prvča, Strmac ili Cernička Šagovina, ma uopće zar je bitno što su ta mjesta stalno uništena od poplava, bitno je da mjesta gdje oni žive nisu pod vodom i da su njihove kuće na suhom! I tko je, uopće taj narod koji tamo živi i od kud mu pravo da traži odgovore i rješenja!

U Dragaliću se u četvrtak 7. kolovoza sastao Stožer za zaštitu i spašavanje Brodsko-posavske županije. Povod su štete nastale od obilnih kiša na objektima, poljoprivrednim površinama, cestama, putevima, pri čemu je stradao i vodoopskrbni cjevovod kod Strmca. Namjerno ili nenamjerno u redakciju Radija Nova Gradiška nije stigao poziv za ovaj sastanak, iako su naše ekipe od prvog dana na terenu od Stare Gradiške, Okučana, Dragalića, Nove Gradiške, Vrbja, Cernika i ostalih općina novogradiškog područja.

No bez obzira što smo namjerno nepozvani na sastanak  stožera, od općinskih načelnika koji su bili prisutni  čuli smo kakvo je stanje na novogradiškom području.

Na sjednici Stožera za zaštitu i spašavanje BPŽ predsjednik Davor Vlaović izvijestio je o trenutnom stanju na terenu i što se sve događalo proteklih dana.

“Stanje je za sada stabilno. Proglašene su trenutno redovne mjere obrane od poplave na Orljavi, dok Sava raste 13 cm na sat i još je u koritu. Najviše problema je bilo na području Općine Okučani, a pozivi prema Stožeru upućeni su i iz Grada Nova Gradiška gdje je prijetilo izlijevanje Šumetlice u samom centru grada. Problema je bilo i u Općini Cernik kod Strmca također s potokom Šumetlica”, istaknuo je Vlaović.

 

“Zabilježene su manje štete u naselju Prvča, poplavljeno je nekoliko dvorišta, stradali su gospodarski objekti, uništeni su vrtovi. Na području Visoke grede došlo je do izlijevanja u cestovne kanale, te su plivali gospodarski objekti i ljudi su evakuirali stoku. U Cerničkoj Šagovini stradao je jedan gospodarski i jedan stambeni objekt koji će vjerojatno morati biti srušeni. Temelji su doslovno uništeni. Još ima intervencije kod Strmca gdje je na više mjesta oštećena pristupna cesta do bolnice sv. Rafael. Stanje se normalizira, vodotoci su u opadanju, na raščišćavanju su ekipe Poduzeća za ceste Slavonski Brod. Na više mjesta su oštećeni kablovski vodovi. Nova Gradiška je odsječena s vodoopskrbom od strane Strmca, jer je pukao vodoopskrbni cjevovod. S obzirom na visoki vodostaj u koordinaciji s tvrtkom Slavča dogovorena je sanacija puknuća i tijekom sutrašnjeg dana očekuje se ponovno uspostavljanje vodoopsrkbe sa Strmca. Zabilježena su veća oštećenja na vikendicama na području Strmca i ugroženo je nekoliko stambenih objekata u naselju Šumetlica. Kod Osnovne škole Ljudevita Gaja u Novoj Gradiški zabilježeno je veliko klizište što se mora hitno riješiti do početka školske godine”, rekao je na sastanku Mario Žeruk, voditelj Vodnogospodarske ispostave za mali sliv “Šumetlica-Crnac”. 

 

Za ovakvo stanje mnogi krive Hrvatske šume i  Vodoprivredu, o čemu je pisao i televizijskim prilogom izvjestio i portal 24 sata.

Strašni prizori nam ponovno stižu iz Medara, Trnave i Poljana, odnosno iz  Općine Dragalić o kojoj smo već pisali, a s obzirom da je sastanak Stožera BPŽ upravo organiziran u Općini Dragalić, nije slučajno što naša radijska kuća nije pozvana, namjerno!

U našu redakciju svakodnevno stižu mailovi, poruke, telefonski pozivi  slušatelja koji prate radijski program,  a kojeg emitira Radio Nova Gradiška putem frekvencije 98,1 MHz za područje od 50.000 stanovnika  s upitima o stanju na cestama, štetama, o tome gdje i kako doći do pitke vode, no vjerojatno se nekim čelnicima nije svidjelo što Radio Nova Gradiška izvještava objektivno o stanju na terenu i propustima općinskih načelnika koji konitnuirano ništa ne čine upravo na mjestima koja uslijed ovih ogromnih količina kiša iznova budu poplavljena, a šteta ne sanirana.

Neka od tih mjesta koja su stalno na udaru bujica su  Medari, Trnava, Poljane, Donji Bogićevci, Prvča, Strmac i Cernička Šagovina.

No, iako su načelnici upoznati s tim problemima, sve do sada su ih ignorirali, pa smo upravo iz tih razloga nedavno objavili reportažu poplavljenih mjesta Medari, Trnava, Poljane i Donji Bogićevci.

Ako će načelnik Općine Dragalić – Zvonimir Karlik, riješiti problem stalnog plavljenja Medara i ostalih mjesta time što svoje stanovništvo neće obavještavati putem radija koji se čuje i sluša, iako je to po Zakonu kada su u pitanju elementarne nepogode dužan činiti, onda neka novinare Radija Nova Gradiška ne zove na sastanak, samo nek već više izvoli riješiti  problem mjesta koja stalno stradavaju u poplavama.

Ili ako to već ne zna, neka se isti ode naučiti u Općinu Okučani koja može svima poslužiti kao primjer dobre organiziranosti i spremnosti za sve elementarne nepogode.

 

Ovako se to radi u Općini Okučani – DVD Okučani

 

 No, bez obzira na ignoriranje i ne pozivanje na sastanak Stožera za zaštitu i spašavanje BPŽ mi ćemo i dalje u svom programu dolaziti do informacija s terena i obilaziti stradala područja te iz prve ruke od stanovništva tog područja doći do relevantnih činjenica o nastalim štetama.

 

Srećom, prognoza nam ide na ruku sljedećih dana, tako da će i oborine u potpunosti stati. Naravno, tek kreće zbrajanje šteta koje neće biti male.

Autor: Đurđa Aleksić

 

Komentari
Prethodni članakKolovoško izdanje “Ljeta u knjižnici 2014”
Sljedeći članakZavršeno “Ljeto u knjižnici 2014.” (photo)