U emisiji Pola ure zdravstvene kulture tema je bila oralna higijena.
Ne postoji dovoljno razvijena svijest o važnosti oralnog zdravlja pojedinca, a još manje o provođenju oralne higijene. Edukacija roditelja i djece trebala bi biti prva razina skupine prevencije karijesa. Tako se prvenstveno kroz vrtić, školu, pedijatrijske ambulante roditeljima i djetetu daju osnovne informacije i smjernice očuvanja zdravlja zubi i važnost odlaska na kontrolne preglede.
Školsko doba je vrijeme kada se trajno stječu navike i kada je zdravstveno – odgojna informacija pravodobno pružena. Tada bi trebalo naučiti da su usta ogledalo zdravlja i da nema potpunog zdravlja bez oralnog zdravlja.
U Hrvatskoj je provedeno istraživanje na 1 000 građana koji su odgovorili na pitanja vezana uz brigu o zubima te održavanju njihovog zdravlja i higijene.
Samo 23 % građana ocijenilo je da ima potpuno zdrave zube, dok pretežno zdrave ili redovito liječene zube ima 49 % ispitanika. Uglavnom bolesne ili neredovito liječene zube ima 11 % ispitanika, a isti postotak građana, njih 11 % nema svoje zube jer ima protezu, a 6 % građana nema ni svoje zube, niti protezu.
Bolesne zube navodi najviše Slavonaca (18 %), a najmanje Istrana / Primoraca (4 %).
Prema podacima iz ankete čak 5 % mladih između 15 i 24 godine ima uglavnom bolesne zube, a najviše bolesnih zubi ima dobna skupina od 45 do 54 godine starosti, čak 20 %.
Godišnja kontrola zubi kod stomatologa najviše je zastupljena među Dalmatincima te Istranima, a najmanje u sjevernoj Hrvatskoj, i više je zastupljena kod žena koje su “hrabrije” i “savjesnije nego muškarci.
Stoga, stanovnici Slavonije, promijenite svoje navike i redovito četkajte svoje zube. Redovito četkanje najvažnija je stvar u održavanju dobrog oralnog zdravlja kako djece tako i odraslih.
Na kraju, poslušajte što kaže dr. Silvija Kovačević Lovrić o održavanju oralne higijene trudnica i djece.
Autor: Vanja Tutić