Nacionalni dan borbe protiv nasilja nad ženama obilježava se od 22.rujna 2004. godine. Osvješćivanje javnosti o nasilju u obitelji i nasilju nad ženama jedan je od bitnih aspekata u borbi protiv nasilja nad ženama. Povodom Nacionalnog dana borbe protiv nasilja nad ženama Liberalke HSLS-a zadnjih nekoliko godina sustavno upozoravaju na problematiku nasilja nad ženama u Hrvatskoj koju su u medijima promovirali u radnom nazivu “Nasilnike, a ne žrtve u sigurne kuće” ukazujući na problematiku kako su statistike i dalje poražavajuće.

U mnogim slučajevima fizičkog nasilja nad ženama upravo žene s djecom prisiljene odlaziti u sigurne kuće i napuštati svoje dotadašnje okruženje. Cilj obilježavanja je podrška i pomoć ženama koje su izložene nasilju te općenito nastojanju da se nasilje u obitelji i nasilje nad ženama prepozna kao značajan društveni problem, da se mijenjaju predrasude i stavovi i da društvo kao cjelina, u svim aspektima, čini najviše što može kako bi se spriječilo nasilje.

U svim se većim gradovima kroz materijale i korisne informacije, javnom akcijom nastoji skrenuti pažnja i ukazati na veliki problem neprijavljivanja nasilja nad ženama, posebice u obiteljima gdje su počinitelji bračni ili izvanbračni partneri.

Jedna od akcija je jednostavna crna točka na dlanu koja predstavlja tihi vapaj okolini za pomoć od strane osobe izložene obiteljskom nasilju, koja ne ju ne može zatražiti niti na jedan drugi način.
Žrtve zlostavljanja nekada nemaju snage zatražiti pomoć ili se boje javno progovoriti o svojim problemima. Da bi pomogli takvim osobama, društvenim mrežama se rašila “Black Dot Campaign” koja uz pomoć crne točke na dlanu signalizira vapaj za pomoć najpotrebnijima.

Nacionalni dan borbe protiv nasilja nad ženama izglasan je u Hrvatskom saboru na prijedlog Vlade  2004. godine, u spomen na tri ubijene žene na zagrebačkom Općinskom sudu 22. rujna 1999. godine, kada je tijekom brakorazvodne parnice Mato Oraškić ubio sutkinju Ljiljanu Hvalec, suprugu Gordanu Oraškić i njezinu odvjetnicu Hajru Prohić, a ranio zapisničarku Stanku Cvetković. Oraškić je osuđen na maksimalnu kaznu od 40 godina zatvora.
Foto: Ilustracija

Autor: Helena Vlaović

Komentari
Prethodni članakKazališna predstava “260 dana” / Foto
Sljedeći članakSutra susret Sloge i Hajduka