Međunarodno vojno hodočašće u svetište Gospe Lourdske u Francuskoj okuplja vojnike iz gotovo svih država svijeta već 60 godina u znaku pomirbe i mira među zaraćenim stranama. Ideja je započela poslije Drugog svjetskog rata okupljanjem njemačkih i francuskih vojnika u svrhu približavanja u miru, nekoć zaraćenih strana. Ideju ubrzo prihvaćaju i druge države, te šalju svoje vojnike na hodočašće.
Hrvatska vojska uključila se u vojno hodočašće 1993. kada je na poziv francuskog vojnog biskupa mons. Michaela Dubosta jedna grupica od 24 vojnika s prve crte bojišnice krenula u Francusku. Uključivanje u Međunarodno vojno hodočašće bio je dodatno priznanje novonastale Republike Hrvatske i njezine vojske.
Hrvatski vojnik i dragovoljac Domovinskog rata, Mladen Švađumović, i ove godine je odlučio sudjelovati na hodočašću.
2016. godine prvi je put sudjelovao, ali u Lourdes je otišao autobusom, kako kaže.
-”Tad sam otišao prvi put u Lourdes, ali autobusom. Kolega me je tamo pitao da idemo za Veliku Gospu pješke u Međugorje, odgovorio sam mu da sam tamo bio 2 puta pješke i da bi sad volio otići biciklom. Upitao me je imam li bicikli, nemam – velim, ali ću ga kupiti. I tako nas dva krenemo biciklima u Međugorje. Osokoljen lakoćom bicikliranja, odlučim da ću sljedeće godine otići biciklom u Lourdes. Realizirao sam to, prešavši 2040 km u 16 dana.”
Dalek je to put, ali postoji motiv koji Mladenu daje snagu da savlada apsolutno sve.
-”Budući da sam vojnik od 1991. godine htio sam obilježiti 25. obljetnicu, kao što ću, iskreno se nadam, obilježiti i 26. godišnjicu Hrvatskog vojnog hodočašća prelaskom tih 2000km biciklom, što bi bila moja zahvala Gospi za našu Domovinu Hrvatsku i što sam bio pošteđen najgoreg tijekom Domovinskog rata, te molitva ta očuvanje mira u svijetu. No osim vjerskog karaktera, svoje putovanje želim iskoristiti i za promicanje biciklizma”.
Ove godine organizacija teče u dva pravca. Prvi dio je tjelesna priprema za napore koji ga očekuju i to je onaj lakši dio, istaknuo je Mladen. Drugi pravac je prikupljanje financijskih sredstava koji iznose oko 10 – 11 tisuća kuna. To je novac koji mu je potreban za hranu, piće, smještaj, održavanje bicikla i drugo tijekom puta. Kako nije u mogućnosti osigurati cjelokupnu svotu, morao se obratiti na nekoliko strana za pomoć.
-”Prošle godine u susret mi je izašlo puno ljudi i organizacija. Posebno bi istaknuo Marija Grašu, zastupnika Gianta, čovjek me nikada u životu nije vidio, a svesrdno mi je pružio pomoć u vidu posudbe adekvatnog bicikla za tako dalek put, nadalje, Udruga veterana 3. gardijske brigade ogranak Nova Gradiška, te prijatelje s posla i moje bližnje. Dok ove godine, pomoć mi je obećao vlasnik tvrtke Frigus d.o.o iz Davora, no još mi financijskih sredstava nedostaje.”
Ove godine idem istim biciklom kao i lani, Žungul je rekao s osmjehom.
-“Taj bicikli ima posebnu vrijednost i značenje za mene. Radi se o TOUGHTROAD SLR 1, tvrtke GIANT. Na istom je biciklu Hrvoje Jurić iz Đakova uspješno prešao put od Londona do Istanbula. Da bi svi razumjeli o kakvom se biciklu radi, reći ću da bi u svijetu pasa bio terijer – lagan, izdržljiv, žilav i prilagodljiv”.
Mladen na hodočašće kreće 1. svibnja 2018. godine, do tada treba skupiti novac, kako bi i financijski bio osiguran tijekom puta, a naravno, ako se sve realizira po planu, dobit ćemo i povratnu informaciju.
Foto: RNG Arhiva