U povodu Mjeseca hrvatske knjige, Gradska knjižnica Nova Gradiška imala je čast ugostiti jednog od najpoznatijih hrvatskih, ali i svjetskih alpinista, Stipu Božića. Splitski alpinist, putopisac i redatelj održao je zanimljivo predavanje i predstavio knjigu Penjačevi zapisi, čime je publici približio svoje životne priče i uspone koji su ostavili dubok trag u svijetu alpinizma, ali i u njemu kao čovjeku.

Božić je publici izložio životne spoznaje koje je prikupio kroz godine bavljenja alpinizmom, ali i osobne trenutke, koji su ga oblikovali kao čovjeka i planinara. U svojoj najnovijoj knjizi Penjačevi zapisi on detaljno opisuje putovanje koje je započelo u djetinjstvu i nastavilo se kroz svaku stepenicu uspjeha, poraza, radosti i tragedija. Knjiga je, kako je istaknuo, istodobno njegova autobiografija i odraz životne filozofije koja ga je pratila kroz svaki uspon. “U ovoj knjizi želio sam opisati što se događalo na putu do podnožja najviših vrhova svijeta. Malo se zna koliko smo toga morali učiniti da dođemo do tih vrhova. Opisao sam svoje djetinjstvo u kojem nisam ni sanjao da ću postati to što jesam, slučajnosti i susrete s ljudima i koliko je dobrih ideja na tom putu bilo. Opisao sam prijatelje, ljude, povijesne okolnosti u kojima smo to radili jer tada alpinizam još ni u svijetu nije bio toliko popularan.” – rekao je Božić.

Tijekom svoje karijere, osvojio je tri najviša vrha na svijetu: Mount Everest (8848 m), K2 (8611 m) i Kangchenjungu (8586 m), ali i najviše vrhove svih kontinenata, od Kilimanjara u Africi do Mount Vinsona na Antarktici. Njegova strast prema planinama i prirodi prenijela se kroz godine na mnoge čitatelje i gledatelje njegovih dokumentaraca, dok su njegova djela poput Put na vrh svijeta, Sedam vrhova, Svete planine svijeta, K2: trijumf i tragedija, San o Everestu i najnovije Penjačevi zapisi postala nezaobilazna literatura ljubitelja planinarenja i prirode.

Osim što je jedan od najpoznatijih alpinista, Stipe Božić je i nagrađivani dokumentarist koji je svoja iskustva zabilježio ne samo riječima, nego i kamerom. Kroz knjige, fotografije i filmove, Božić prenosi strast prema prirodi i izazovima koje ona postavlja.

Publici je predstavio i dublji, emotivni dio svog života. Tijekom ekspedicija izgubio je prijatelje i kolege penjače, što ga je potaklo na refleksiju o krhkosti života. Unatoč svemu, Božić nastavlja živjeti s radošću i otvorenim srcem, pružajući inspiraciju svima koji ga slušaju. “Taj naš san, naš zanos činio mi se vrijedan nastaviti dalje. Moji prijatelji koji su nestali i stradali imali su isti san i zanos. Da sam odustao, činilo bi mi se da sam iznevjerio njihovu ideju i uspomenu na njih. Sve što smo kasnije napravili bilo je njima u spomen.”- dodaje Božić.

Osobito fascinantan dio predavanja dotaknuo se njegovog iskustva na Mount Everestu. Božić je opisao izazove s kojima se susretao prilikom osvajanja te planine, uključujući izuzetno hladne temperature i teške fizičke napore, koji su ga na trenutke dovodili do granica izdržljivosti.

Knjiga Penjačevi zapisi, koju je predstavio na predavanju, nije samo zbirka priča o planinama, već i osobno svjedočanstvo o životu, prepunom vrhunaca i ponora.

Gostovanje Stipe Božića u Novoj Gradiški zasigurno je inspiriralo prisutne, koji su kroz njegove riječi i fotografije mogli doživjeti bar djelić izazova i ljepote koje on svakodnevno pronalazi u planinama.

“Kada se čovjek okrene i vidi što je iza sebe ostavio je njegova priča, ne ono materijalno. Ja svoje bogatstvo nosim u sebi i nastojim ga darovati svima i o tome pričati.” – zaključuje.

 

Komentari
Prethodni članakPredstavljena knjiga Luke Popova ”Znanost i objava”
Sljedeći članakTomislav Rajh, policijski službenik, diplomirao na temu rada udruge iz Domovinskog rata