Građanima naše zemlje omogućeno je da ulažu u državne trezorske zapise ili jednostavnije rečeno kratkoročne vrijednosne papire. Izdaje iz Ministarstvo financija. Od danas na snazi je prvi krug upisa, a investiranje je dostupno poslovnim subjektima i drugim državljanima te rezidentima.

Jedan trezorac ili jedan upis nosi 963,95 Eura (nude se po tzv. diskontnoj cijeni), dok se za godinu dana oročenja zaradi 3,75 % ili  36,05 Eura. Dakle svaki ulagač imat će punih 1000 Eura vrijednosti.
Svatko može uložiti minimalno u vrijednosti jednog trezorca, dok gornji broj nije određen, ali samo uz jednu ponudu za upis trezorca po osobi.

Mjesto upisa su poslovnice Financijske agencije (FINA-e), dakle njih 170 diljem HR.
Tko ulaže do 10.000 Eura ne mora plaćati naknadu za platni promet, iznad toga mora, a svi koji ulažu od 30.000 Eura na više ulagatelj mora podnijeti dokaz o izvoru novčanih sredstava.
Uz to ovi novi trezorski zapisi uvršteni su na Zagrebačku burzu.

Zašto uopće Ministarstvo ulazi u ovakve poteze? Trezorski zapisi izdaju se zbog zaostajanja kamatnih stopa na štednju i oročene depozite u bankama. Naime, većina banaka i dalje drži kamatnu stopu na različite oblike depozita i štednje između 0.02% i 3%.

Zanimljivo je to kako se ovo ulaganje neće oporezivati porezom na dohodak. Nije li to zanimljivo?  Naime, predviđeno je ponuditi 440.000 milijuna eura zapisa, pa vi meni recite je li moguće da naš narod nema novaca?

Je li ulaganje u ove instrumente unosno? Ako usporedimo prinos od 3,75% sa stopom inflacije koja je prošli mjesec iznosila 5,8% onda nije. Ali ako gledamo koliki su depoziti na štednje u bankama, onda definitivno je.

No, nas zanima realnost, a ne čuvanje našeg novca na sigurnijem mjestu nego doma u čarapama, ispod madraca, u skrivenim ladicama, ispod žardinjera, u džepovima kaputa koje nikada ne nosimo i slično.

Trezorske zapise također ne možete unovčiti prije isteka roka dospijeća, a to je minimalno godinu dana. Ako ipak odlučite doći od svojeg novca, izgubit ćete, jer će vam skinuti i novac za troškove poslovanja i za još puno dodatnih nejasnih izraza.

Ok, ako se to u konačnici ne isplati, što se isplati? Mnogi poduzetnici znaju sa svojim kapitalom udvostručiti kapital, tako da prinos od 3,75 % za godinu dana i ne zvuči vrlo primamljivo. Tko nije za konzervativnije pristupe zarade na kapitalu, može ulagati u burze ili u zlato, a može i ulagati u sebe.

Mirela

Komentari
Prethodni članakOdržana komemoracija za jednog od najvećih konceptualnih i multimedijalnih umjetnika, Novogradiščanina Antuna Maračića Tunju
Sljedeći članakSutra u kinu pogledajte povijesni triler “Čuvari formule”