U nedjelju 6. ožujka, održao se nacionalni dan Hrvatske na sajmu Expo 2020 Dubai kojeg je otvorio predsjednik Vlade RH Andrej Plenković. Svjetska izložba održava se od 1.listopada 2021. do 31. ožujka 2022. na kojoj se predstavlja 191 država svijeta.Teme izložbe je „Spajanje umova, stvaranje budućnosti“.
Naši su danas organizirali niz aktivnosti podovom ovog događaja, HGK je organizirala gospodarsko izaslanstvo kako bi se na poslovnom forumu imali prilike susretati s gospodarstvenicima iz Ujedinjenih Arapskih Emirata i drugih prisutnih zemalja. Tema našeg paviljona je „Croatia Inspiring Great Minds“ ili „Hrvatska inspirira velike umove“ odnosno podsjetiti na naše velike inovatore i genijalce poput Nikole Tesle, Ruđera Boškovića, Slavoljuba Penkale, a čiji se izumi i danas koriste u čitavom svijetu.
HGK je postavila i uvjete za sudjelovanje gospodarskom izaslanstvu, a pravila su: da ste predstavnik/ca velike ili srednje tvrtke ili male tvrtke ako plaća dobrovoljnu članarinu. Za sve koji se odluče letjeti i odsjedati u hotelu preko njihove odabrane agencije, dobivaju 4.000 kn sufinanciranja po tvrtki.
No, što je ipak u cijelom ovom danu najbitnije? Najbitnije je privući investicije. Probali ste već i znate da to ne ide na ljepotu. Naš premijer je danas bio u pratnji stotinjak poduzetnika koji su se odlučiti poduzeti korak više i uputiti u potragu za poslovnim mogućnostima u arapskom svijetu.
S jedne strane nalazimo se u situaciji kada cijeli zapadni svijet strepi nad time u kojem smjeru će se nastaviti rat u Ukrajini i je li gospodin Putin zaista toliko van kontrole da pokrene nuklearni rad, dok s druge strane samo par sati leta i možete biti u drugom centru moći gdje se cijela ova naša stvarnost čini dalekom, nestvarnom i zaboravljenom.
Arapski kapital je neupitan i obilan. Za njih, rekla bih, samo stvar strateške odluke gdje i kako ga žele plasirati. Svakako da oni sami radi geografskog položaja imaju mnoga ograničenja, što s proizvodnjom hrane, a što s pitkom vodom. No, ipak i te probleme, kapital vješto rješava.
Trebamo li se veseliti arapskim investicijama i priželjkivati ih ili pak pustiti da zakoni Šerijata ostanu tamo gdje prirodno i pripadaju? Odgovor ne znam, neka svaki poduzetnik odgovori za sebe. No, svakako bi bilo dobro znati kroz godinu-dvije rezultate našeg gospodarskog izaslanstva i jeli itko od ovih stotinjak i u kojem iznosu, sklopio (kakav) posao?
Neka gospodarska izaslanstva u ovakvoj i sličnim prilikama ne budu rezervirana samo za neke, i mali žele biti veći i najveći!