Poduzetnici koji ne posluju s robnom razmjenom na području Europske Unije moguće da nisu imali prilike susretati se s Intrastat izvještajima. Naime, ovaj sustav upravo tome i služi – prikupljanju podataka o robnoj razmjeni između zemalja članica Europske Unije. Ovaj izvještaj podnosi se mjesečno, a vaš računovođa ga za vas nadležnoj službi dostavlja elektroničkim putem, u propisanom formatu statističkog obrasca za Intrastat.

Tko su obveznici izvještavanja?
Obveznici podnošenja izvješća o Intrastatu su svi poslovni subjekti, obveznici PDV-a, koji su zaprimili robu iz EU zemalja u iznosu većem od 2.600.000 kn, ali isto tako i firme koje su otpremile robu u EU u iznosu većem od 1.500.000 kn (pragovi se od 1.1.2022. povećali i ovdje su navedeni novi – viši iznosi). Treća kategorija su tvrtke koje su i zaprimile i otpremile robu s područja država EU, a da je vrijednost roba kao u prethodna dva navedena razreda.

Zašto je funkcionalnije, a u konačnici i povoljnije angažirati računovođu za ove izvještaje?
Prije svega vaš računovođa je upoznat s carinskim tarifama roba koje prijavljujete, svim vašim robama osigurava dodjeljivanje šifrarnika, vodi digitalnu bazu podataka i priprema izvještaja za elektronsku predaju preko FINA-e. Ako su robe istaknute u stranom jeziku, pobrinut će se i za prijevod na hrvatski, a može i odrediti težinski koeficijenta za pojedine robe.

Kada se prijavljuje poslovni subjekt u sustav Intrastat?
Prijava se radi u mjesecu u kojem je došlo do prelaska godišnje zadanog vrijednosnog praga uključivanja za primitke ili otpreme, ili za oba toka koji su u tom mjesecu nastali.

Prijavljuju li se u Intrastat i vlasnici web shopova?
Svi poslovni subjekti, koji se bave poslovima oplemenjivanja i prodajom na daljinu fizičkim osobama (online prodaja), ako prelaze utvrđenu vrijednost praga uključivanja za jedan tok, dužni su sami se prijaviti u sustav Intrastat i podnositi izvješća za istraživanje Intrastat. Izvješća se podnose za oba toka.

Komentari
Prethodni članakUmirovljenici dobivaju potpore, pogledajte koliko
Sljedeći članakKazne za branje proljetnica idu do 30 tisuća kuna