Međunarodni dan plesa obilježava se 29. travnja i tim povodom je južnoafrički plesač i koreograf Gregory Vuyani Maqoma poručio da u današnjoj situaciji treba plesati više nego ikada. Programi obilježavanja u Hrvatskoj počinju već danas.

Međunarodni dan plesa obilježava se od 1982. godine na inicijativu Međunarodnog plesnog odbora u sklopu Svjetskog ITI centra. Kao dan posvećen slavljenju plesa odabran je današnji dan, 29. travnja, u spomen na jednog od najvećih plesnih reformatora Jeana Georgesa Noverrea, začetnika modernog baleta.

Ples je bez sumnje najljepša fizička aktivnost jača naše tijelo i duh, a u nastavku provjerite zašto biste svaki dan trebali zaplesati. I sama glazba liječi, no kada joj se doda pokret, dobijemo iznimno snažan terapeutski alat. Pokret u plesu omogućava nam izražavanje najdubljih misli i emocija čime se istovremeno postiže i efekt terapije i meditacije. Ples je itekako važan u današnjem kontekstu pandemije kad smo primorani biti u kući radi naše, ali i sigurnost drugih ljudi s kojima smo više ili manje u kontaktu. Važan je kao način da, bez obzira na sve, izrazimo emocije, strahove, sreću, svoje želje

U plesu smo potpuno posvećeni pokretu i osjećaju koji nam on pruža. Izražavamo sreću, zadovoljstvo i uzbuđenje, no u stanju smo izbaciti i neugodne emocije poput straha, krivnje i nesigurnosti. Tako postižemo psihičku ravnotežu, osjećamo se bolje i značajno podižemo kvalitetu života.

”I tako…rane nas potresi, lome nas korone. Ali duh… E, on je nesalomljiv”, poručuje hrvatska policija. Kako su plesni izazov odradili u prometnoj postaji pulske policije, pogledajte u videu.

Trebamo plesati zato što ples…

1. Sagorijeva kalorije. Ples je sjajna tjelovježba za cijelo tijelo, a procjenjuje se da sagorijeva između 10 do 20 kalorija po minuti, ovisno o intenzitetu i brzini plesa.

2. “Čisti” krv. Istraživanja su pokazala da pomoću plesa smanjujemo razinu lošeg kolesterola u krvi (LDL) i povećavamo razinu dobrog kolesterola (HDL). Dijabetičarima može pomoći da pod kontrolom drže razinu šećera u krvi.

3. Jača kosti i zglobove. Pomaže u prevenciji i liječenju osteoporoze i artritisa. Ples je bez jedna od najboljih i najugodnijih fizičkih aktivnosti koja će ojačati naše kosti i zglobove.

4. Pomaže moždanim “vijugama” da ostanu u formi. Ples poboljšava našu memoriju. Prilikom plesanja moramo pamtiti korake i rutine, zbog čega ta fizička aktivnost postaje sjajna mentalna vježba za mozak.

5. Čuva našu mladost. Nije tajna da plesanje zaustavlja proces fizičkog i mentalnog starenja. Plesom povećavamo kapacitet pluća, jačamo kardiovaskularni sustav i srce – najvažniji organ u tijelu, a čin plesanja u naš um unosi pozitivu i ne dopušta našem duhu da ostari.

6. Ples nas doslovno čini sretnima. Plesanjem se povećava razina endorfina u našoj krvi. Endorfin je takozvani hormon sreće koji poboljšava naše raspoloženje, pomaže nam da se borimo protiv stresa i depresije, puni nas samopouzdanjem, prenosi zadovoljna.hr

Plešite kao da vas nitko ne gleda i uživajte u svemu što nam ples pruža! 

Foto: norijada Nova Gradiška 2019.

 

Komentari
Prethodni članakTrinaesti dan bez oboljelih u našoj županiji, od ponedjeljka nove mjere popuštanja!
Sljedeći članak19-godišnjak počinio dva kaznena djela krađe: Otuđio šumsku prikolicu i traktorsku kosilicu