Uvertira u Svjetsko juniorsko prvenstvo bile su kvalifikacije za Olimpijske igre mladih također u Kineskom Tajpehu, u istoj dvorani i to samo tjedan dana ranije. I tu je Matea briljirala i u velikom stilu odnijela prvo mjesto. U svega sedam dana osvojiti dva velika natjecanja – to ne može svatko, nego samo istinski prvaci. Treba nadodati da je Matea neporažena oko dvije godine, izuzmemo li borbu koju je morala predati zbog niza nepropisnih udaraca uslijed čega je završila na operacijskom stolu, te joj je život bio u pitanju. Već nakon dva mjeseca Matea se vratila treninzima i pokorila svijet.
Novogradiškoj javnosti uglavnom nije poznata činjenica da je Matea put do reprezentacije započela upravo u našem gradu na Drugom kupu Nove Gradiške u taekwondou koji je bio prvi u nizu kvalifikacijskih turnira za izabranu vrstu. I tu je Matea pomela konkurenciju ukupnom bod razlikom 26:3. Odmah po završetku Matea je zatražila svoju medalju mimo protokola jer je žurila za Beograd gdje ju je sutradan čekalo Otvoreno prvenstvo Srbije na kojem je također bila zlatna. Dakle, sa sigurnošću možemo reći da njen uspjeh nije posljedica slučaja, već talenta, predanosti i napornog rada. Uz uobičajene obveze jedne gimnazijalke Matea nađe vremena i trenira dva puta dnevno.
Grad Knin je samo neizostavan dio hrvatske povijesti, kako izvorne tako i moderne. Simbol je to i hrvatske državnosti. No, izuzev obilježavanja VRA Oluja, Knin se ne razlikuje od drugih mjesta oslobođenih u vojno-redarstvenim akcijama. Nažalost sve je više “gradića” i u drugim dijelovima Lijepe Naše koji muku muče sa posrnulim gospodarstvom, deficitom kulture, a najčešće sa iskrivljenim sustavom vrijednosti. Jer kako drugačije, osim iskrivljenim sustavom vrijednosti, objasniti činjenicu da kninski nogometni niželigaš dobije deset puta više gradskih sredstava od taekwondo kluba koji je stvorio svjetsku prvakinju i olimpijku? Kako drugačije objasniti da su sportske minute dnevnika pripale Zdravku Mamiću, a vijest da Knin ima svjetsku prvakinju i olimpijku objavljena je sa dva dana zakašnjenja?
Paralele su zaista brojne. I Nova Gradiška i Knin mjesta su izravno pogođena ratom, mjesta s odličnim prometnim položajem koji je nedovoljno iskorišten, mjesta s nedovoljno iskorištenim prirodnim resursima, otprilike jednak broj stanovnika, slični problemi u svim segmentima života pa tako i u sportu.
Svjedoci smo svakodnevnih skandala u nogometu. Država sanira milijunske gubitke nekih klubova za koje nitko nije nikada odgovarao. Milijuni odlaze, a nitko ne zna kuda i zašto. Nasuprot tome sportaši poput Matee Jelić muku muče i s opremom i sredstvima, a postižu vrhunske rezultate. Slično kao i priča Kostelić, Vlašić…
Autor: radiong.hr