Danas, kada mnoga pitanja koja dolaze pred Europski parlament imaju znanstvenu ili tehnološku dimenziju, upravo suradnja političkog tijela i stručnjaka može dati značajan doprinos odabiru pravoga puta napretka. Napredak znanosti i tehnologije srce su ekonomskog razvoja te je neophodno razumjeti kako poduprijeti znanstvenu i tehnološku inovativnost. Neka pitanja kojima se STOA bavi povezana su sa osmišljavanjem politika istraživanja i razvoja, kao i razvojem infrastrukture potrebne kako bi neka tehnologija postala široko prihvaćena. Druga su pitanja posvećena utjecaju tehnologija na društvo i okoliš.
Pojedini Odbori ili članovi Europskog parlamenta u svom radu predlažu teme, daju primjedbe ili traže izradu određenih znanstvenih izvješća kojima bi poduprli donošenje dobrih političkih odluka. STOA Panel te prijedloge vrednuje te daje preporuku koji će se od predloženih projekata provesti nakon što dobije završno odobrenja Parlamenta. Projekti koji budu odobreni moraju imati jasan znanstveni i/ili tehnološki učinak. Studije koje su provedene pod pokroviteljstvom STOA Panela javno su dostupne na web stranicihttp://www.europarl.europa.eu/stoa/cms/home/publications.
STOA Panel radi putem rasprava na sastancima članova i okruglim stolovima na koje se pozivaju istaknuti znanstvenici i stručnjaci. Gosti STOA Panela često su renomirani znanstvenici i dobitnici Nobelove nagrade. Tako već u studenom STOA Panel organizira dva zapažena predavanja: prvo već 4. studenoga o izazovima promjene klime na kojem će dr.sc. Rajendra Kumar Pachauri, predsjednik Međuvladinog panela za klimatske promjene tijela koje je dobilo Nobelovu nagradu za mir 2007. godine (a kojeg je Marijana Petir dok je bila predsjednica Odbora za zaštitu okoliša Hrvatskog sabora ugostila u Hrvatskoj) predstaviti nalaze Petog izvješća, a drugo će na temu aktualnih istraživanja u neuroznanosti održati Thomas Südhof, dobitnik Nobelove nagrade za medicinu 2013. godine.
Autor: HSS Brodsko posavske županije