U Kanadi je svaka 10. žena žrtva nasilja svog partnera, u SAD-u svaka šesta, a u Hrvatskoj se svakih 15 minuta fizički zlostavlja jedna žena.
Statistika je djelomično točna, jer se nasilje kod nas još uvijek ne prijavljuje, odnosno jedna trećina nasilja ostaje u sivoj zoni, tj. nije prijavljeno.
“Najviše se ne prijavljuje seksualno nasilje, kod nas je ono još uvijek tabu tema, vrlo teško je dokazivo, a i žene ga izbjegavaju prijaviti zato što se stigmatiziraju”, kaže Gordana Matanović, predsjednica Udruge Brod, grupe za ženska i ljudska prava.
Udruga Brod od 2009. godine provodi program skloništa za žene žrtve nasilja.
“Skoro 30 posto žena i djece koje smo do sada primili su s novogradiškog područja. Od 2009. smo primili 319 žena i djece i ako računate koliko je 30 posto, otprilike je njih sto s novogradiškog područja. Inače, imamo dosta dobru suradnju s Centrom za socijalnu skrb u Novoj Gradiški, ali i s pravosuđem”, ističe Matanović.
“U zadnjih desetak godina dosta toga se radilo na suzbijanju protiv nasilja. Imamo dosta dobar zakonski okvir, a zadnje za što lobiramo je usvajanje međunarodne Konvencije protiv nasilja nad ženama i nasilja u obitelji. Sve države su ju ratificirale, osim Hrvatske. Potpisala je Konvenciju, ali nije ratificirala. To je prvi dokument takve vrste koji decidirano pojašnjava što je to nasilje nad ženama”, napominje Matanović.
Poruka Gordane Matanović za današnji dan svim ženama – “nemojte trpiti nasilje, niste odgovorni za njega, postoje institucije i zakonski okvir koji vas mogu zaštititi”.
Autor: Nikola Knežević