Zavod za javno zdravstvo grada Nova Gradiška jučer je obilježio Svjetski dan borbe protiv malarije. Na središnjem gradskom trgu dijelili su sugrađanima informativne letke i korisne savjete te ih na taj način educirali na koji način i sami mogu utjecati na smanjeni broj komaraca u našoj okolini.
Kako ističe dr. Zorana Marić, epidemiolog u Zavodu za javno zdravstvo Grada Nova Gradiška,
prema procjenama Svjetske zdravstvene organizacije od malarije godišnje oboli više od 200 milijuna osoba, a od posljedica bolesti umre oko 660 000, većinom djeca dobi do 5 godina u sub-saharskoj Africi. U riziku od malarije otprilike je polovica svjetskog stanovništva u 97 zemalja, a najviše su pogođena najsiromašnija područja tropskih zemalja, posebice u Africi i Aziji. Malarija je zarazna bolest čiji je uzročnik parazit Plasmodium, a na čovjeka se prenosi ubodom ženke zaraženog komarca Anophelesa. Unesen u tijelo, parazit se umnožava u jetri, zatim inficira crvene krvne stanice. Bolest može, ako se ne liječi, uzrokovati ozbiljne komplikacije, pa i smrt. Zbog velike pokretljivosti ljudi, ali i komaraca u Europi imamo neprekidan unos infekcija. Stoga je vrlo važno djelovati preventivno – otkrivati infekcije, liječiti bolesne, educirati ljude i prevenirati bolest suzbijanjem komaraca osobnom zaštitom kao i dezinsekcijom.
Malarija je u Hrvatskoj iskorijenjena 1964. godine i danas se bilježe samo tzv. importirani slučajevi, nastali u raznim malaričnim područjima svijeta kamo naši ljudi odlaze radi posla, turizma ili drugih razloga.
– Zbog importiranih slučajeva moramo naučiti suzbijati populaciju komaraca u našoj okolici, stoga smo danas dijeli informativne letke našim sugrađanima u kojima mogu doznati korisne informacije kako se svi zajedno možemo uključiti u borbu protiv komaraca – zaključuje dr. Marić.
no images were found