Psiholozi će ovoga tjedna diljem Hrvatske promicati ulogu psihologije i psihologa u zajednici različitim događanjima i aktivnostima pod sloganom Čuvajmo (mentalno) zdravlje!

Tjedan psihologije se tradicionalno, već šesnaestu godinu zaredom, održava u tjednu u kojem pada 20. veljače, dan kad je 1953. godine utemeljeno Hrvatsko psihološko društvo. Ono je krovna udruga županijskih psiholoških društava koja će u svojim lokalnim zajednicama obilježiti Tjedan psihologije prigodnim sadržajima iz širokog spektra psihološke djelatnosti.

Tim povodom u Općoj bolnici Nova Gradiška predavanje na temu „Uspješna komunikacija zdravstvenih radnika u radu s pacijentom i članovima zdravstvenog tima” održala je mr. Ljiljana Lukačević. specijalist kliničke psihologije. Predavanje je održano u organizaciji novogradiške Podružnice Hrvatskog liječničkog zbora i suorganizaciji s Hrvatskom udrugom medicinskih sestara i tehničara Podružnice Nova Gradiška:

– Nekako već godinama običavam u „Tjednu psihologije” održati prigodnu edukaciju i predavanje. Večeras smo odlučili organizirati zajednički sastanak liječnika i medicinskih sestara i tehničara. Zašto o komunikaciji?! Jer smatram da je svima nama koji se bavimo pomagačkim zanimanjima, radom s ljudima itekako važno da komunikacijske vještine postanu i ostanu dio cjeloživotnog učenja. To je zbilja područje u kojemu stalno nešto imamo za učiti, gdje trebamo stalno trenirati i vježbati. Naravno, ne rađamo se svi s jednakim komunikacijskim vještinama. Također sa svojim obrazovanjem ne stječemo ni svi jednake i dovoljne komunikacijske vještine, ali je sreća da se one mogu učiti i kroz iskustvo vježbati. Stoga, mi je cilj ovom psihologijskom i opće univerzalnom temom educirati svoje kolegice i kolege koliko je važno da dobro komuniciramo s našim bolesnicima, ali i jedni s drugima. Važno je govoriti o komunikaciji u zdravstvu jer smo svakodnevno izloženi ovoj temi. Važno je komunicirati i s medijima, ali isto tako i važno je dobro iskomunicirati neke javno zdravstvene akcije i intervencije. Bitno je dobro komunicirati i s farmaceutskim tvrtkama, donositeljima zdravstvenih odluka – rekla je, između ostalog, mr. Lukačević.

Važnost ovakvih druženja i edukacija istaknuo je i magistar sestrinstva Mihael Vlaović:

– Danas nam je ova tema više nego ikad bitna. Tu mislim na komunikaciju između nas zdravstvenih radnika, komunikaciju s pacijentima i obitelji pacijenta. To je nešto što nam je alat u svakodnevnom radu i bez nje ne možemo ostvariti suradnju s bolesnikom. Činjenica je da su nam informacije, zaista, dostupne, no najbitnija je ona komunikacija između nas, zdravstvenih djelatnika i pacijenata – rekao je Vlaović.

Dr. Slavica Konjević Pernar, predsjednica novogradiške Podružnice Hrvatskog liječničkog zbora i nova pomoćnica ravnatelja za kvalitetu u Općoj bolnici Nova Gradiška više je nego zadovoljna odazivom kolega i održanim edukacijama:

– Ovoga smo puta odlučili zajednički organizirati sastanak, u suradnji s liječnicima i medicinskim sestrama i tehničarima. Tu je i naša psihologinja, profesorica Ljiljana Lukačević koja se rado odazvala održati predavanje na ovu temu. Komunikacija, posebice u našo struci je na prvom mjestu jer se radi o ljudskim životima, stoga je nastojimo održati na što boljem nivou – dodala je dr. Konjević Pernar.

 

   

 

 

Komentari
Prethodni članakUpisi u školu nogometa HNK “Mladost” Cernik
Sljedeći članakDanas u kinu zabavni animirani film “P’astanian i tri mušketira”