U Hrvatskoj lani proizvedeno 23.985 tona lubenice koja ima i nekoliko dobrobiti.

Naime, sadrži betakaroten, željezo, kalcij, fosfor i velike količine vitamina A, B i C. Utječe na zdravlje i hidratizaciju kože, a podiže raspoloženje i poboljšava koncentraciju. Dakako, dobra je za zdravlje očiju, a snižava i rizik od srčanog ili moždanog dara. Regulira i srčani tlak.

Oporavlja i tijelo od velike aktivnosti te sadrži citrulin koji potiče stvaranje kisika, opušta i širi krvne žile. Zanimljivo, 100 grama lubenice ima tek 30 kalorija.

Inače, najteža ikad uzgojena lubenica imala je 159 kg, a rekord je oborila 2013. godine. Uzgojena je u Seviervillu, SAD.

Oporavlja i tijelo od velike aktivnosti te sadrži citrulin koji potiče stvaranje kisika, opušta i širi krvne žile. Zanimljivo, 100 grama lubenice ima tek 30 kalorija.

Lubenica je zrela 80-95 dana od dana sadnje. Danas je na tržištu prisutno puno sorata različitih dužina vegetacije, a porast i zrioba izravno je vezana za broj sunčanih dana. Bere se ujutro, odsjecanjem drške nožem ili mehanički. Prinos je ovisan o sorti, a kreće se od 20-60 t/ha, piše Agroklub.

Kad se zbroje svi savjeti, dobili smo 6 znakova na koje trebate obratiti pažnju prilikom kupovine lubenice.

  1. Ženske lubenice imaju veliki cvijet, kružić, ili ako baš hoćete – rupicu na dnu. Okruglaste su, za razliku izduljenih, ovalnih muških lubenica. Birajte ženske lubenice jer su, naravno, slađe dok su muške vodenastije.
  2. Pažnju obratite na peteljku lubenice. Ona ne smije biti zelena i prekrivena dlačicama jer to znači da nije zrela, da je ubrana prije reda. Peteljka mora biti glatka, bez dlačica.
  3. Svaka lubenica koja je ležala na polju imat će svijetlu mrlju na jednom svom dijelu jer do nje nije moglo doći sunce. Ovisno o boji mrlje može se prepoznati koliko je zrela. Najbolja će biti ona koja ima zlatno žutu boju mrlje.
  4. Veličina lubenice ne mora ništa značiti. Može ona biti i manja, a slatka. No, važno je da kada ju podignete, da osjetite težinu jer u slučaju da se čini lagana s obzirom na veličinu – tada je vjerojatno prezrela ili se presušila.
  5. Navodno postoji još jedan znak koji ukazuje na slatkoću ploda. Ima li lubenica smeđi uzorak poput paukove mreže, bit će slađa. Naime, taj uzorak, ukazuje na to koliko su puta cvijet dodirnule pčele. A što više oprašivanja, lubenica će biti slađa.
  6. A kada smo kod onog mitskog kuckanja i zvuka lubenice – on bi navodno trebao zazvečati, ne bi smio biti šupalj i tup.
Komentari
Prethodni članakDanas u Gradskom muzeju ne propustite otvorenje izložbe o povijesti obitelji Lobe “LOve BEer”
Sljedeći članakPrevencija potpisala ugovor za projekt “RADIM“