Mladen Konjević iz Ministarstva poljoprivrede, zadužen za stručnu podršku razvoju poljoprivrede, predstavio je važnu temu konzervacijske poljoprivrede tijekom nedavne demonstracijske aktivnosti održane u Vrbju na obiteljskom poljoprivrednom gospodarstvu Gorana Vlaovića. Ova metoda je jedna od osam ekoloških shema koje se već treću godinu zaredom provode kroz državne potpore, s ciljem poticanja održivih poljoprivrednih praksi.
Što je konzervacijska poljoprivreda?
Konzervacijska poljoprivreda predstavlja inovativan pristup obradi tla i uzgoju biljnih kultura koji se fokusira na očuvanje organske tvari u tlu i minimiziranje mehaničkog prevrtanja tla klasičnim plugovima. Umjesto njih, koristi se podrivači i gruberi koji prorahljuju tlo bez njegovog prevrtanja, čime se biljna masa prethodne kulture ostaje na površini i postupno pretvara u humus. Ovaj pristup povećava plodnost tla, zadržava hranjive tvari i vlagu, te pomaže u borbi protiv suša.
Prednosti i izazovi
Konjević naglašava kako konzervacijska poljoprivreda ima brojne prednosti, poput sprječavanja degradacije tla i povećanja organske tvari, no istodobno donosi i određene izazove. Prije nekoliko godina nisu postojali strojevi prilagođeni takvoj obradi tla, ali danas se na tržištu pojavljuju suvremeni, iako skuplji, strojevi koji omogućuju praktičnu primjenu ove metode. Zbog visokih troškova, konzervacijska poljoprivreda uglavnom je dostupna većim i ekonomičnijim gospodarstvima.
Klimatske promjene i ekološke sheme
Klimatske promjene jedan su od ključnih razloga zašto se konzervacijska poljoprivreda sve više promiče. Europska unija je kroz zajedničku poljoprivrednu politiku uvela ekološke sheme s ciljem smanjenja negativnih utjecaja poljoprivrede na okoliš i klimatske uvjete. Konzervacijska poljoprivreda jedna je od tih shema i za nju se poljoprivrednici mogu prijaviti za financijske potpore od oko 250 eura po hektaru.
Reakcije poljoprivrednika i edukacija
Kako bi se povećala primjena ovih metoda, Ministarstvo poljoprivrede kontinuirano organizira edukacije i demonstracije. Mlađi poljoprivrednici pokazali su veću spremnost na usvajanje novih tehnologija i metoda, dok stariji poljoprivrednici postupno prihvaćaju novitete. Konjević ističe važnost stalnog učenja i prilagodbe novim uvjetima, jer ni jedna godina u poljoprivredi nije ista.
Pitanje zbijanja tla
Jedan od problema koji se pojavio kao posljedica primjene težih strojeva jest zbijanje tla, što može negativno utjecati na strukturu tla i prinos. Stoga je nužno pronaći optimalnu ravnotežu između efikasnosti obrade i očuvanja tla.
Podrška Ministarstva
Ministarstvo poljoprivrede kroz stručnu službu u županijama pruža neophodnu pomoć i prati ispunjavanje obaveza poljoprivrednika koji sudjeluju u ekološkim shemama. Edukacije i kontinuirana podrška ključni su za ostvarivanje potpora i uspješnu primjenu konzervacijske poljoprivrede.