Gimnazija Nova Gradiška bila je domaćin još jednog kulturnog događanja upriličenog uz ovogodišnji „Mjesec hrvatske knjige”. Nakon što su ugostili jednog od najčitanijih hrvatskih književnika Pavla Pavličića, u ponedjeljak su organizirali i susret s književnicom Julijanom Matanović.
Književnica, znanstvenica, umirovljena sveučilišna profesorica, žena neiscrpne energije i jedinstvenog stila pisanja ovoga je puta predstavila svoje novo izdanje, knjigu „Kombinirani prašak”:
– Knjiga svojim naslovom evocira kombinirani prašak koji se nekada spravljao u svim ljekarnama i mogao se dobiti bez recepta. Služio je za borbu protiv bolova, protiv vrućice, a i protiv svake druge bolesti za koju smo tada znali. Tako je i bilo logično po tome pripravku nazvati ovu knjigu: ona govori o raznim društvenim i osobnim boljkama i boljeticama. I ne samo da uspostavlja dijagnozu nego nastoji predložiti i lijek za njih. Knjiga sadrži tri cjeline: Grlobolja ili Povreda poslovnika, Glavobolja ili Blažević Brdo, Križobolja ili Obiteljski šlifer.
Svaki od ovih kratkih tekstova, koje sam objavljivala i na svojoj službenoj Facebook stranici – sadrži u sebi veliku priču koja bi se itekako mogla razviti, ali je ovdje zbijena u samo nekoliko redaka. Da bi se pak to postiglo, trebalo je dobro odabrati temu. Ukratko, ponoviti ću svoju tezu; priču treba zaslužiti. Emocijom. Njome se stječe pravo na govor. Oduvijek sam na život gledala kao na priču, i tako se spašavala. Pretrpjela sam zbog toga napade, zlonamjerni su govorili o blagim dijagnozama. Nisu me dosad pokolebali oko moje vjere u smisao priče. Jedino svjetlo u tunelu, jedina uporišna točka za mrvicu optimizma, u vremenu koje ti pokazuje da je priča o ljubavi i duši samo humoreska napisana na papirusu, davno izblijedjela i rijetkima razumljiva, meni predstavlja književni tekst – istaknula je, između ostalog, ova višestruko nagrađivana književnica.
Andrea Divić: Mislim da će nam ova knjiga vratiti oštrinu kritičkog razmišljanja
Urednica je knjige mlada novogradiška profesorica, također urednica brojnih književnih izdanja Andrea Divić:
– „Kombinirani prašak” danas nam itekako treba. Moram priznati, moje prvo uredničko „čedo” je bila knjiga Julijane Matanović „Djeca na daljinu” i uvijek će mi ostati kao najposebnija.
„Tko se boji lika još” je bila poprilični urednički poduhvat jer ju je trebalo dotjerati, srediti i „pustiti” ponovno među čitatelje. Moram priznati da je „Kombinirani prašak” knjiga koja me je poprilično „bocnula” i da mi je stvarno došlo da uzmem još malo tog praška. Mislim da će nam ova knjiga vratiti oštrinu kritičkog razmišljanja koja je tako lijepo upakirana u plemenit tekst i mislim da tko god je uzme ruke neće požaliti. Knjiga je to koja daje jedan lijepi presjek naše suvremenosti – istaknula je Andrea Divić.
Na ovoj, nadasve, zanimljivoj promociji književnica je, osim o knjizi, progovorila i o nizu životnih situacija u kojima se zatekla i njih, na sebi svojstven način, pretočila u svoja sjajna književna djela.