Sociolozi odavno znaju kako su ljudi koji žive uz rijeku, drugačiji i specifičniji od onih iz ravnice. Jednako tako i otočanima se pripisuju karakteristike osobenjaka, povučenih, ali i ugodnih ljudi.U skladu s tim, razvijala se i kreirala i etnografija prostora. Slično je i s Orubičanima, koji se, s pravom, ponose svojim posebnostima, ali i značajnim kulturno-povjesnim naslijeđem.

Jedno od njih svakako je i  sasvim posebno kolo koje se pleše isključivo i jedino u orubičkom dijelu Posavine, a koje je, zahvaljujući entuzijastima i zaljubljenicima u etno baštinu , uspješno sačuvano dugih 75 godina, i preneseno novim generacijama. Višedesetljetnom tradicijom ponosi se i mjesno  Kulturno umjetničko društvo, slavnog imena Fra Marijana Lanosovića, uglednog jezikoslovca i književnika, tvorca višejezičnog rječnika i pisca lingvističkih studija. Društvo je to  najstarije u Orubici, spomenuto u izdanju “Kalendara” Danice Horvatske davne 1936.godine, kada su se zvali “Seljačka sloga” i uspješno gostovali u Zagrebu sa svojim posebnim kolom na dva kata, odnosno “štuka”, kako to kažu mještani Orubice. 

 

Posebnost i autohtonost orubičkog “kola na dva štuka” prepoznali su i stručnjaci Ministarstva kulture, i kolo priznali kao zaštićeno nematerijalno kulturno dobro Republike Hrvatske. Što je to toliko jedinstveno u orubičkom kolu moći će provjeriti svi zaljubljenici u etnologiju, ali i svi istinski lokalpatrioti u subotu, 24.kolovoza, kada će Orubičani i članovi njihovog Kulturno umjetničkog društva, tradicionalno, po 13.puta, organizirati smotru “Kolo na dva štuka”. Uz izvedbu zaštićenog kola, koja će vas, zasigurno oduševiti ( posebno ako je ranije niste imali priliku vidjeti ), na smotri će biti izvedena i izvorna orubička pjesma “Stari bećar”, ali i organizirana etno revija ženskih kreacija profesorice Goranke Nikiforov.

 

Kao i prijašnjih godina, organizatori smotre u subotu će ugostiti i članove brojnih drugih kulturno umjetničkih društava. U Orubicu, između ostalih, stižu članovi Kulturno umjetničkog društva iz Posavskih Brega, Jalžabeta,  Zagreba, Požege, te domaće snage iz Drežnika i Nove Gradiške. Osim toga, smotra će ove godine svim  posjetiteljima omogućiti i uvid u posebno uređene slavonske svatovske zaprege za koje su zaslužni vrijedni članovi Konjogojske udruge “Slavonija” iz Slavonskog Broda.

Kako je gostoprimstvo jedna od osnovnih odlika Orubičana, a u prilog im ide i sjajna gastronomija, smotra “Kolo na dva štuka” ponudit će i mogućnost degustacije ribljih delicija, ali i cjelovečernju zabavu uz novogradiški Tamburaški sastav “Tkanica”.

Autor: Simonida Tarbuk

Komentari
Prethodni članakHodočašće u Voćin – jutros krenule i novogradiške župe
Sljedeći članakHodočasnički ultramaraton