“Moramo ohrabriti žene i potaknuti daljnji razvoj ruralnih područja i snažniju implementaciju postojećeg zakonodavstva. Instrumenti postoje, ali se neki od njih ne koriste, a participacija žena u povlačenju sredstava iz Programa ruralnog razvoja je niska“, zaključila je to hrvatska zastupnica u Europskom parlamentu Marijana Petir govoreći o ulozi, položaju i mogućnostima koje imaju žene na ruralnim područjima.
Petir pojašnjava kako niti jedna država članica nije do sada uspostavila tematski subprogram za žene u ruralnim prostorima kakav primjerice postoji za mlade poljoprivrednike, premda je to predviđeno Europskim poljoprivrednim fondom za ruralni razvoj.
Petir pojašnjava kako niti jedna država članica nije do sada uspostavila tematski subprogram za žene u ruralnim prostorima kakav primjerice postoji za mlade poljoprivrednike, premda je to predviđeno Europskim poljoprivrednim fondom za ruralni razvoj.
Žene malo sudjeluju u ruralnom razvoju
“Od ukupnog broja onih koji sudjeluju u treninzima ponuđenim poljoprivrednom, šumarskom i sektoru proizvodnje hrane, svega 28% su žene. Za modernizaciju farmi i investicije, od ukupnog broja onih koji su povukli sredstva, samo 19% su žene. U mjerama diverzifikacije ekonomije u ruralnom području i kreiranja poslova, od ukupnog broja onih koji su povukli novac, 38% su žene“, iznijela je Petir zabrinjavajuće, ali stvarne brojke.
Na zajedničkoj sjednici Odbora za prava žena i ravnopravnost spolova i Odbora za poljoprivredu i ruralni razvoj održanoj u ponedjeljak 27. rujna 2016. godine, hrvatska zastupnica u Europskom parlamentu Marijana Petir i španjolska zastupnica Maria Lidia Senra Rodriguez predstavile su izvješće “Žene i njihova uloga u ruralnim područjima” na kojemu zajedno rade – Petir ispred Odbora za prava žena i ravnopravnost spolova, a Senra Rodriguez ispred Odbora za poljoprivredu i ruralni razvoj.
Žene su ključni dio ruralne obitelji
Petir je pojasnila kako žene u ruralnim područjima brinu o obitelji, čuvaju tradiciju i okoliš, rade u poljoprivredi, koja je jedna od najvažnijih gospodarskih grana svake zemlje, sudjeluju u procesu proizvodnje hrane.
Nadalje, kako je istaknula zastupnica Petir, žene u ruralnim područjima neprocjenjivo su vrijedne za svojaobiteljska poljoprivredna gospodarstva, važne su i za razvoj poduzetništva, održivi razvoj, kao i cjelokupni gospodarski razvoj.
Na temelju tih konzultacija, Petir ističe kako žene na selu nemaju dobar pristup obrazovanju, slabe su informatičke pismenosti, a i dostupnost interneta je još na vrlo niskoj razini – 41% ljudi koji žive na ruralnom prostoru nisu nikada koristili internet.
Samo 29% žena su nositeljice OPG-ova
Žene na selu često su ekonomski ovisne o suprugu, svega 29% žena nositeljice su OPG-a, za njih ne postoji radno vrijeme, a bore se i s nedostatkom osnovnih socijalnih i mirovinskih prava poput bitno nižih mirovina ili pak neplaćenog porodiljnog dopusta. Gotovo polovica njih nikada ne odlazi na godišnji odmor, a ruralne žene u vrlo maloj mjeri participiraju u procesima donošenja odluka na lokalnoj i regionalnoj razini.
Petir je istaknula kako ona i Rodriguez žele stvoriti pozitivno izvješće koje će biti fokusirano na Europsku uniju te koje će dati jasne preporuke što je potrebno poduzeti kako bi se položaj žena u ruralnom području unaprijedio.
Izvor: Agroklub