Projekt CEKOM, osmišljen u svrhu unapređenja gospodarskog razvoja i poslovne konkurentnosti na području istočne Hrvatske, na svom razvojnom putu i ostvarenjima dodao je još jedan. Naime, jučer je u CEKOM-u održana uvodna konferencija projekta prekogranične suradnje između Hrvatske i Srbije naziva “Unaprjeđenje inovacija za zavarivanje putem umjetne inteligencije (AI – WELD).
Podsjetimo, CEKOM NI NG je zasnovan na primjeni Naprednog inženjerstva, Automatizacije i robotike, Novih materijala, kao Ključnih razvojnih tehnologija (KET) te ICT-a, što osigurava tehnološku osnovu i ključne izvore inovacija.
Projekt AI-WELD zasnovan je na razvoju inovativnog sustava za zavarivanje kombiniranjem visoko naprednih tehnologija vizualnog prepoznavanja mjesta zavara uz pomoć umjetne inteligencije, preciznom upravljanju robotom te optimizaciji parametara zavarivanja:
– Drago mi je da je mogu predstaviti novi projekt prekogranične suradnje između Hrvatske i Srbije s partnerom IVI, Istraživačko razvojnim institutom za umjetnu inteligenciju iz Novog Sada. Ono što je temelj CEKOM-a i bio, razvoj istraživanja i inovacije, ovim projektom nastavljamo dalje. Radimo nove inovacije u zavarivanju s umjetnom inteligencijom koja nam je sadašnjost, a planiramo uz pomoć robota napraviti jednu novu inovaciju kakva još nije prezentirana u Hrvatskoj, Srbiji ili Europi. Ovaj projekt će uvelike poboljšati proizvodne procese, pogotovo metaloprerađivačima i zavarivačkim tvrtkama. Ovo je jedan iskorak gdje će čovjek raditi na poslovima programiranja robota koji će zavarivati pa će se time smanjiti i troškovi, povećati proizvodni proces te umanjiti greške. Planiramo uvesti jedan standardizirani proizvod koji možemo koristiti i u Hrvatskoj i u Srbiji. Cilj svega je poboljšati konkurentnost i u Hrvatskoj i u Srbiji.
Sustav za automatizirano zavarivanje s vizualnom pomoći predstavlja važan korak prema potpunoj automatizaciji zavarivačkih procesa. Inovativni pristup integriranja tehnologija i poboljšanja učinkovitosti otvara vrata potencijalnoj budućnosti u kojoj će roboti postati ključni akteri u zavarivačkoj industriji. Projekt AI-WELD donosi značajne inovacije koje imaju potencijal transformirati zavarivačku industriju na globalnoj razini. Kroz prekograničnu suradnju i zajednički razvoj tehnologija, projekt će omogućiti integraciju naprednih AI sustava u zavarivačke procese, čime će se postići veća preciznost, smanjenje troškova te povećanje produktivnosti. Očekuje se da će rezultati projekta postaviti nove standarde u industriji, otvarajući put za širu primmjenu umjetne inteligencije u industrijskim procesima te jačanje konkurentnosti regionalnih gospodarstava.
Ukupna vrijednost projekta iznosi 390.788,00 eura, od čega iznos od 332.169,80 eura čine bespovratna sredstva. Sufinanciranje projekta iznosi 85 posto, a traje 18 mjeseci. Uz nas, kao partnere, u projekt će biti uključeni fakulteti i druge istraživačko razvojne institucije i nastojati povezati znanstveni sektor i malo i srednje poduzetništvo i razvijati nove proizvode – rekao je, predstavljajući projekt, direktor CEKOM-a Adam Đanić.
Gradonačelnik Grgić: Riječ je o novim tehnologijama koje su gotovo neviđene ne samo u našem kraju, nego i u Europi
Zadovoljan još jednim novim projektom u CEKOM-u je i gradonačelnik Vinko Grgić:
– Ovo je istraživački centar koji se ne može zaustaviti samo na 29 najsuvremenijih strojeva iz domene strojarstva, već idemo dalje. Smisao je da ovaj suvremeni tehnološki prostor gdje se rade vrhunske stvari, konstantno nadopunjujemo novom opremom i tehnologijama. Riječ je o novim tehnologijama koje su gotovo neviđene ne samo u našem kraju, nego i u Europi. Činjenica je da se radi i o projektu prekogranične suradnje i mogućnosti sufinanciranja, što nam je još jedan benefit više. Grad Nova Gradiška u potpunosti daje podršku ovakvim procesima i projektima. Lijepo je vidjeti da se naša Industrijska zona razvija, širi i zapošljava. I danas sam imao sastanak s poslovnim partnerom koji želi ulagati upravo u našoj Industrijskoj zoni. Kada napravite ono što smo mi napravili u zoni, opremite je u potpunosti komunalnom infrastrukturom i pružite potencijalnim ulagačima mogućnost dobivanja novih saznanja, kao ovdje u CEKOM-u, onda je sve to prednost više. To se sve odražava i na broj zaposlenih u gradu. Prešli smo brojku od 5800 zaposlenih, a imamo 462 nezaposlena.
2016. godine ove su brojke bile u potpunosti drugačije. Trenutno u zoni imamo dvadesetak tvrtki i najvećih kompanija koje ostvaruju profit, zapošljavaju i privređuju – dodao je gradonačelnik Grgić.
U ime partnera projekta obratio se voditelj tima Dragiša Mišković iz tvrtke IVI:
– Činjenica je da je umjetna inteligencija sve prisutnija i traže se rješenja u različitim domenima. Kroz razgovore s kolegama, shvatili smo da je proces zavarivanja idealno područje za njenu primjenu. Smisao projekta je da primjenjujemo kolaborativne robote koji su sigurni da budu u ljudskom okruženju, a umjetna inteligencija će omogućiti da se cijeli proces zavarivanja organizira drukčije i da prisustvo ljudi bude minimalno. Kroz cijeli ćemo projekt nastojati uključiti i našu i ekspertizu kolega iz CEKOM-a. Pozitivno smo iznenađeni CEKOM-om, njegovom opremom i aktivnostima koje provode i nadamo se da će naša suradnja uspješno biti realizirana na obostrano zadovoljstvo – kaže Mišković.