Naša sugrađanka, vlasnica Knjigovodstvenog servisa „Kontoar” Mirela Relković i ovoga puta na svom blogu proknjizime donosi novu aktualnu temu. 

Uoči rokova predaje DOH obrasca ili „porezne prijave“ kako volimo reći, za sve one koje svoje primitke i izdatke bilježe prema datumu nastanka događaja tj. kronološkim redom, možemo reći da su obveznici dvojnog knjigovodstva.

To su najčešće obrtnici i slobodna zanimanje, koji su se pri upisu u Registar poreznih obveznika odlučili za plaćanje dohotka, a ne prema paušalnom načinu utvrđivanja poreza.

Jednostavno knjigovodstvo prati načelo blagajne – laički opisano – evidentiramo primitak ili izdatak točno onda kada je novac ušao ili izašao (ne znam može li jednostavniji opis od ovoga).

U knjigama primitaka i izdataka evidentiramo tri načina primitka odnosno izdatka:

  • Primitak/izdatak u gotovini
  • Primitak/izdatak putem žiro računa
  • Primici/izdaci u naravi

Razliku između primitaka/izdataka čini dohodak ili gubitak.

Fizička osoba nakon utvrđivanja razlike ima još pravo iskoristiti i svoj godišnji osobni odbitak koji je na godišnjoj razini 48.000,00 kuna.

Pa kao primjer možemo uzeti da je dohodak iznosio 50.000,00 kuna.

Osobni odbitak                                                                  48.000,00 kuna

Oporezivi dohodak                                                              2.000,00 kuna

Porez na dohodak 24% (2020.g)                                          480,00 kuna

Prirez npr. Nova Gradiška 12%                                              57,60 kuna

A zašto Nova Gradiška ima veliki prirez – to nikako saznati…

Ukupno za plaćanje porez i prirez po dohotku je             537,60 kuna

Dohodak je jednostavno za utvrditi u poslovnim knjigama gdje priznajete sve ono što ima vezu s obavljanjem djelatnosti. Ako ste platili račun koji nema veze s obavljanjem djelatnosti, to neće biti problem, ali neće biti niti porezno priznati izdatak, zapravo vas iznos dohotka je time veći ako novac trošite i na druge potrebe.

Kako bi ove godine Porezna uprava olakšala svima utvrđivanje osnovice za plaćanje dohotka ili pravo na povrat poreza osmislila je i dala mogućnost informativnog kalkulatora na ovom linku: https://kalkulator.porezna-uprava.hr/#/app/home

U 30. godina rada naše tvrtke, osobno sam radila od  prosjeka do 100 (nekad je taj broj znao dolaziti i do 150 ali reformom poreznog sustava taj dio je olakšan osobito za građane) prijava poreza na dohodak.

Lijepa brojka je to danas i jedno veliko iskustvo koje je stečeno pri razumijevanju jednostavnog knjigovodstva kao i utjecaja novčanog tijeka na porezne obveze koje iz njega proizlaze. Osim obrtnika, jednostavno knjigovodstvo mogu voditi i udruge koje nemaju velike primitke niti izdatke iako nekima i to „jednostavno“ predstavlja problem.

DOH obrazac je mijenjao oblik i dio sadržaja, koje je ovisilo o Zakonskim izmjenama  u RH i uvođenjem ili ukidanjem raznih olakšica, koje su se mogli koristiti.

Danas su olakšice za sve „dohodaše“ svedene na minimum, ali su se s godinama i porezni razredi smanjili i došli smo do stope od 20% odnosno 30% posto, u 2021. godini.

Volim jednostavno pisanje kao i jednostavno knjigovodstvo ali mi još uvijek nije jasno zašto je prirez u Novoj Gradiški 12%? Zna li se što? ( i ne pitam za frenda nego za nas Novogradiščane)

Mirela

 

Komentari
Prethodni članakKino Nova Gradiška: Stiže akcijski film “Zakon geta”
Sljedeći članakNe propustite: Otvoren je natječaj za izbor najboljeg hrvatskog mladog poljoprivrednika