Iako nismo Austrijanci, ili susjedi Slovenci, zanimljivo je kako smo, kada je riječ o kontinuiranom i organiziranom bavljenju planinarstvom, nacionalno iznad visokog europskog prosjeka.

Značajno dugu tradiciju imamo i mi slavonci, a obilježit ćemo je zanimljivom izložbom, koju će novogradiščani moći razgledati u dane Glazbenog ljeta.Povijest kaže ovako:sada već davne 1932.godine, pod predsjedanjem inženjera Ivana Baretića,  osnovano je Hrvatsko planinarsko društvo “Strmac”.Prvi izleti organizirani su tada na planinu Psunj-Dobru vodu i Brezovo polje, do utvrde Gračanica, Jajca, te Jankovca. Prije 2.svjetskog rata na području Psunja postojale su samo tri službeno označene, markirane staze. Planinarsko društvo bez svoje baze, utvrde, odnosno doma nije potpuno, stoga su entuzijasti od samog osnivanja razmišljali o gradnji prostora koji će članovima služiti za okupljanja, ali i druženja. Planinari amateri, ali i obrazovani šumarski inženjeri, čekat će, na žalost sve do godine 1988., kada kreće priča o izgradnji današnjeg  Planinarskog doma.

U godinama Domovinskog rata, kao i u vrijeme drugog svjetskog rata, društvo je prekinulo s radom, da bi službeno bilo obnovljeno 1995.godine, pod originalnim imenom Hrvatsko planinarsko društvo “Strmac”, koje danas čini 30-ak aktivnih članova, ali i sve više rekreativaca, poklonika planinarenja i druženja u prirodi. Svatko tko voli prirodu i želi upoznati Strmac, Psunj i brojne druge skrivene ljepote slavonske šume, kažu, dobro je došao. Oni ostali, još uvijek nezainteresirani, najprije bi nešto trebali naučiti. Stoga, slijedi kratka lekcija-planina Psunj sa svojim najvišim vrhom, Brezovim poljem, visokim 984 metra, ulazi u red najviših planina sjeverne Hrvatske i najviši je vrh Slavonije. Šume su najveće bogatstvo Psunja ,a potom i bistre, planinske vode, zbog kojih Psunj biolozi, ali i šumari često nazivaju “mokrom šumom”. Šume su u životu, ali i gospodarstvu Slavonije oduvijek predstavljale nešto posebno, stoga je i slavonska hrastovina ponos hrvatskog šumarstva. Postanete li pridruženi ili aktivni član strmačkih planinara upoznat ćete i ovo jedinstveno izletište, koje je uređeno ljetovalište još od davne 1931.godine, kada je naš grad dobio i službeno “Dioničko društvo za podizanje turizma i ljetovališta”.

Uživate li, pak, isključivo u šetnji fotografijama, a ne utabanim šumskim stazama, s novogradiškim, točnije strmačkim planinarima možete prošetati kroz 80 godina dugu povijest i prošlost društva na izložbi pod nazivom “80 godina Hrvatskog planinarskog društva Strmac”.Izložba će biti otvorena sutra ( srijeda, 15.kolovoza ) u 19 sati,  u još jednom turistički, povijesnom novogradiškom prostoru, nekadašnjoj knjižari Bauer .Organizatori  kažu kako ste svi dobro došli.

Autor: Simonida Tarbuk

Komentari
Prethodni članakProglašena elementarna nepogoda
Sljedeći članakKrađe i prometne nesreće