Od prije par dana, točnije od prvog ovog mjeseca vrijede nova pravila o PDV-u na internet trgovini. Posljednji period ili onaj obilježen pandemijom ubrzao je procese na ovom području i EU je odlučila odreagirati. Naime, internet trgovina doživjela je procvat i naravno sada se i naša Europska Zajednica mora od toga nešto zaraditi.
Cijela poanta ove priče vrti se oko toga da se porez ili za nas tkz. PDV na internetsku prodaju plaća u zemlji potrošača. Što bi to točno značilo. Navedimo primjer; do sada kada bismo online kupovali nešto iz EU, a bilo je manje vrijednosti od 22€, nismo plaćali PDV. No, to se sada mijenja, jer od 1.7. PVD se naplaćuje na svu robu koju naručujete iz EU, bez obzira na vrijednost, kao i na robu koja vam stiže iz drugih i trećih zemalja, dakle koje nisu u EU.
EU tvrdi da su prodavatelji iz drugih i trećih zemalja zloupotrebljavali pogodnost ne plaćanja poreza i za iznose vrijednosti roba iznad 22 € tako što su označavali vrijednost paketa nižima od stvarne. E sada, što je zapravo novi problem za prodavatelje? To što prodavatelji moraju biti registrirani u sustavu PDV-a u državi članici EU-a kada premaše određeni prag. E sada prag iznos 10.000,00 Eura. Internetski prodavatelji dužni su registrirati se na elektroničkom portalu koji se zove „sve na jednom mjestu“ preko kojeg obavljaju obveze nasprema PDV-a za prodaju u svim državama članicama EU. Ovaj sustav „sve na jednom mjestu“ vrši prijenos PDV-a nasprema svih država članica.
Isto vrijedi i za prodavatelje koji nisu iz EU.
Dobro je to da kada jednom platite robu nema više dodatnih naplata od strane lokalnih institucija.
Loše je to što će u PDV morati ući svi oni koji nisu u sustavu PDV-a kao npr. obrtnici paušalisti. Točnije rečeno serviran nam je novi Zakon, nisu definirani uvjeti. Još jedna Pandorina kutija gdje ćemo čekati na Mišljenja nadležnih tijela, a da ne kažem kako nije pametno tražiti upute službenika, jer svaki tumači na svoj način.
Sretno nam bilo snalaženje u moru još jednih zavrzlama!
Mirela
#proknjizime #nedjeljom